Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Różowe plamy na ciele to objaw wielu dolegliwości! Sprawdź jakich!

Strona główna » Blog » Różowe plamy na ciele to objaw wielu dolegliwości! Sprawdź jakich!

Różowe plamy na ciele mogą być objawem wielu różnych chorób. To dlatego warto wiedzieć, jakie dolegliwości charakteryzują się występowaniem tego typu zmian skórnych. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie rozpocząć odpowiednie leczenie oraz przynieść sobie ulgę, ponieważ choroby skórne bardzo często powodują ból oraz dyskomfort.

Różowe plamy na ciele – objaw wielu chorób skórnychRóżowe plamy na ciele

Różowe plamy na ciele mogą być jednym z objawów chorób skórnych. Wśród nich na pewno wskazać należy:

  • łupież pstry,
  • łuszczycę,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • wyprysk kontaktowy.

Każda z tych dolegliwości objawia się w nieco inny sposób, ale zdarza się, iż są one między sobą mylone. To dlatego warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, aby mieć pewność co do tego, co powoduje różowe plamy na ciele.

Różowe plamy na ciele – co wiadomo o chorobach, które je powodują?

Jedną ze wspomnianych dolegliwości, która powoduje różowe plamy na ciele, jest właśnie łupież pstry. Choć sama nazwa łupież kojarzona może być ze skórą głowy, łupież pstry, nazywany także łupieżem plamistym, może być problemem dotyczącym całego ciała. Najczęściej pojawia się na klatce piersiowej oraz na twarzy. Charakteryzuje się on różowymi i czerwonymi plamami, które występują w grupach. Z tego też powodu, bardzo często zmiany chorobowe zlewają się między sobą, tworząc tym samym mozaikowe wzory. Plamy są łuszczące, a niekiedy nawet bolące. To właśnie dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrążenie odpowiedniego leczenia.

Różowe plamy na ciele powoduje także łuszczyca. Tym, co ją wyróżnia, jest fakt, iż na chorobowo zmienionej skórze pojawiają się charakterystyczne łuski, które są po prostu przesuszonym naskórkiem. Pod nim tworzyć się mogą mocno bolące, różowe lub niekiedy czerwone zmiany, które pękają i powodują dyskomfort. Łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą, ale bywa dziedziczna.

Atopowe zapalenie skóry także może sprawiać, iż tworzą się różowe plamy na ciele. Bardzo często tego typu zmiany lokalizują się w zgięciach kolan, łokci, a także na dłoniach i twarzy. Przesuszona, zaróżowiona skóra, boleśnie pęka i tworzą się niewielkie ranki. Zdarza się także, iż z ran sączy się ropa, która dodatkowo potęguje dyskomfort oraz świąd, który w przypadku AZS często jest nie do zniesienia i niestety nasila się z każdym dotykiem.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW

Wyprysk kontaktowy także charakteryzuje się różowymi plamami. Jest to wyprysk miejscowy, który może być spowodowany zetknięciem się z danym alergenem. Skóra staje się różowa i łuszcząca się, dokładnie w miejscu dotknięcia przez alergen. Często takim alergenem jest na przykład proszek do prania bądź biżuteria. Skóra staje się wtedy intensywnie różowa i może mocno swędzieć. Zmiany mogą przybierać różną postać oraz wielkość, zależnie od obszaru zetknięcia z alergenem.

Różowe plamy na ciele zazwyczaj są objawem choroby skórnej. To właśnie dlatego, gdy tylko zauważy się niepokojące zmiany, koniecznie należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie. Istotne jest także wybranie skutecznych kosmetyków. Najlepiej wybierać te o dobrym i możliwie, jak najbardziej naturalnym składzie, ponieważ daje to pewność, iż objawy zostaną wyciszone, a stan skóry chorego ulegnie znaczącej poprawie. Na pewno warto pamiętać też o regularności używania takich kosmetyków, a różowe plamy na skórze szybko znikną.


Bibliografia

1. Leeming J.P., Notman F.H., Holland K.T., The distribution and ecology of Malassezia furfur and cutaneous bacteria on human skin,1989
2. Terui T., Kudo K., Tagami H., Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur, 1999
3. Baran W., Batycka A., Baran E., Leczenie zakażeń grzybiczych skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, paznokci i błon śluzowych, 2008

7 głosów

Komentarze

rumcajs - 2020-02-28 08:43:25

Nie ma co wpadać w panikę. Może być to zwykłe uczulenie. Trzeba być spokojnym i skontaktować się z specjalistą, który będzie dokłanie wiedział co zrobić w takiej sytuacji. Też kiedyś miałem różowe plamy na ciele i okazało sie właśnie, że było to najzwyklejsze uczulenie.

Seweryniak664 - 2020-02-26 16:48:49

Jak widać przyczyn różowych plam na ciele może być bardzo dużo i najważniejsza jest diagnoza i zalecenia lekarza. Może to być łupież pstry, ale nie musi.

waleczny - 2020-02-25 23:20:09

@IrekPL Tak bez zdjęć to trudno jest powiedzieć. Ja to na twoim miejscu czym prędziej zgłosiłbym się do dermatologa w celu rozwiązania sprawy, ponieważ z takimi przypadłościami nie ma żartów..

IrekPL - 2020-02-25 18:45:25

Ostatnio zauważyłem u siebie takie właśnie różowe plamy na plecach w dodatku schodzi z nich naskórek.. Ktoś wie co to może być?

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊