Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry – leki

Strona główna » Blog » Łupież pstry – leki

Leczenie łupieżu pstrego. Leki na łupież pstry, zarówno te na receptę jak i bez, są niekiedy równie skuteczne jak dermokosmetyki. Łupież pstry jest odmianą grzybicy skóry.

Charakteryzuje się plamami o beżowym zabarwieniu, które się lekko złuszczają. Jest wywołany przez grzyby z rodzaju Malassezia. Skóra zmagająca się z łupieżem pstrym swędzi i jest szorstka w dotyku. Należy ja leczyć, ponieważ łupież pstry długo nieleczony pozostawia plamy. Wygląda nieestetycznie, a jego leczenie jest długotrwałe. Łatwo się nim zarazić na basenie, solarium lub salonach kosmetycznych, gdzie nie została zachowana odpowiednia higiena.

Łupież pstry – leczenie

Leczenie łupieżu pstrego jest procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości. Występuje on na powierzchni skóry co ułatwia dostęp i eliminowanie infekcji. Łupież pstry ma tendencje do powracania, dlatego też, aby zminimalizować ryzyko powrotu choroby należy nawet po jego wyleczeniu stosować prawidłową dietę oraz nosić odpowiednią odzież. Leczenie łupieżu pstrego powinno przebiegać pod okiem dermatologa, gdyż stosuje się w nim substancje przeciwgrzybiczne, które mogą wywołać negatywne skutki uboczne. Leczenie łupieżu pstrego w niezaawansowanej postaci lub u kobiet w ciąży, obejmuje stosowanie preparatów miejscowych: maści i kremów na lub bez recepty zawierających najczęściej klotrimazol lub ketokonazol.

Marta BożendaJeśli leczymy łupież pstry preparatami do stosowania zewnętrznego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Zewnętrzna terapia miejscowa powinna trwać około miesiąca, aby zlikwidować wszystkie ogniska choroby oraz zapewnić sobie ochronę przed nawrotem choroby. Warto początkowo zdecydować się jednak na nią, gdyż nie jest tak obciążająca dla organizmu, jak leki przeciwgrzybiczne przyjmowane doustniemówi Marta Bożenda, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Gdy choroba nasila się, albo często powraca i leczenie miejscowe nie przynosi efektu dermatolog może zalecić leczenie ogólnoustrojowe – preparaty doustne.

Zalicza się do nich:

 • ketokonazolu (stosowany 10 dni),
 • flukonazolu (stosowany 7 dni),
 • itrakonazolu (stosowany 7 dni).

Jeśli i one nie działają dermatolog może przepisać antybiotyki.

W walce z łupieżem pstry stosuje się silny antybiotyk – amfoterycynę B, która jest dostępna w dwóch postaciach:

 • jako amfoterycyna B w kwasie deoksycholowym,
 • jako amfoterycyna B liposomalna.

Leczenie obejmuje także specjalistyczne dermokosmetyki do stosowania na skórę, które pomagają utrzymać właściwą higienę skóry – ważne, by na skórze nie zalegał pot i sebum, które jest pożywką dla drożdżaków. Dermokosmetyki powinny mieć także emolientowe składniki regenerujące podrażnioną skórę. Zaliczamy do nich mydła i szampony. Łupież pstry – leki czy domowe sposoby? Najlepiej udać się do dermatologa i nie czekać, aż choroba się rozwinie, poza tym można łatwo go pomylić z wysypką, bądź uczuleniem. Lekarz zbada stan skóry, a następnie przepisze najodpowiedniejsze leki na łupież pstry i przedstawi proces leczenia.

Dlaczego i czy warto stosować leki na łupież pstry?

Łupież pstry to widoczna, grzybiczna choroba skóry. Powoduje uciążliwe swędzenie, obniża poczucie komfortu chorego oraz jego poczucie atrakcyjności. Może skazywać na ostracyzm społeczny, dlatego należy ją leczyć. Leki zapewniają całkowity powrót do zdrowia, dlatego warto je stosować.

Łupież pstry – leki jakie warto brać

Leki na łupież pstry zawierają substancje przeciwgrzybicze – dermatolog może przepisać je w sytuacji, gdy łupież pstry pokrywa znaczną część ciała lub pacjent często obserwuje nawroty choroby. Leki na łupież pstry przyjmować można przez krótki czas, ponieważ ich stosowanie wiązać się może z wystąpieniem skutków ubocznych oraz mogą negatywnie wpływać na przyjmowanie innych leków. Na rynku są także dostępne leki bez recepty, jednak warto leczenie skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Jakie kosmetyki?

W przypadku długofalowego leczenia oraz profilaktyki łupieżu pstrego poleca się kosmetyki. Nieodzownym elementem leczenia są leki na łupież pstry występujący na owłosionej skórze głowy oraz kosmetyki takie jak szampony na łupież pstry z ketokonazolem, selenem czy cyklopiroksem.

Na łupież pstry popularne są też maści zmniejszające swędzenie i mające działanie grzybobójcze. Maści na łupież pstry powinny zawierać klotrymazol. Specjalne leki do kremowania posiadają właściwości elektronowe i kwasowo-zasadowe i hamują one rozwój błony komórkowej grzybów. Warto spojrzeć na skład maści, ponieważ takie substancje jak: alkohol cetylowy, stearylowy, polisorbat 60 lub alkohol benzylowy wspomagają lepszą przyswajalność dla klotrymazolu. Oprócz tego warto zapytać farmaceutę o szampony, płyny do skóry głowy czy mydła.

Igor-Michajlowski-dermatologPodstawą leczenia łupieżu pstrego powinny być przede wszystkim szampony na skórę głowy, gdyż tam znajduje się siedlisko grzybów Malassezia furfur. Nie wystarczy miejscowe leczenie obszarów zmienionych chorobowo, tutaj potrzeba bardziej zadecydowanego działania i stosowanie preparatów ze składnikami leczniczymi na całe ciało. Szampon musi zawierać lek na łupież pstry taki, jak siarczek selenu, pirokton olaminy czy ketokonazol. Spieniamy go na głowie, po czym pianę rozprowadzamy po całym ciele i pozostawiamy na 5-10 minut. dopiero po upływie tego czasu spłukujemy. Dzięki takiemu działaniu mamy pewność, że zwalczyliśmy ogniska chorobowe – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog

Czym wspomagać leki na łupież pstry?

Leki na łupież pstry można wspomagać również domowymi sposobami na łupież pstry. Używanie odpowiednich medykamentów jest bardzo ważne, ale aby odnieść lepsze efektu w leczeniu warto skupić uwagę na posiłkach, odpoczynku, czy odzieży, którą zakładamy na ciało. Czym wspomagać leki na łupież pstry?

 • jedzenie owoców i warzyw – zawierają one witaminy i sole mineralne, które są organizmowi bardzo potrzebne. Wspomagają one walkę z łupieżem,
 • ograniczenie w diecie produktów bogatych w tłuszcz, cukier oraz sól – na czas leczenia ich nadmiar nie jest wskazany. Może hamować leczenie,
 • relaks i wartościowy sen – wypoczęty i wyspany organizm jest silniejszy, a co za tym idzie lepiej radzi sobie z chorobą,
 • kąpiele z wyciągiem z herbaty lub lawendy – zmniejszają one swędzenie skóry.

W przypadku, gdy wcześniej miało się styczność z łupieżem pstrym warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by zminimalizować ryzyko powrotu choroby. Nawrót choroby występuje aż u 80 % osób.

Należy unikać:

 • noszenia nieprzewiewnej odzieży – zwłaszcza podczas upałów. Pot sprzyja rozwojowi łupieżu pstrego,
 • nadmiernej potliwości – nadmierny pot może przyczynić się do wystąpienia łupieżu pstrego. Podczas ciężkiego permanentnego wysiłku, gdy ciało wydala dużą część potu rozwój choroby może wystąpić. Warto zaopatrzyć się w leki ograniczające potliwość oraz unikać tłustych kosmetyków,
 • otyłości – osoby otyłe są bardziej narażone na wystąpienie łupieżu pstrego. Gdy osoba otyła miała już do czynienia z chorobą, a wiadomo, że ma ona skłonności do ponownego pojawiania się, należy postarać się zrzucić zbędne kilogramy.

Dermokosmetyki na łupież pstry

W przypadku długofalowego leczenia oraz profilaktyki łupieżu pstrego poleca się dermokosmetyki. To profesjonalnie opracowane pod kątem konkretnego schorzenia kosmetyki, o starannie dobranych formułach, ze składników pochodzenia naturalnego. Dermokosmetyki nie zawierają chemicznych substancji, takich jak parabeny, SLS-y, silikony, ani nawet sztucznych substancji barwiących i zapachowych. Z tego powodu są dobrze tolerowane przez skóry podrażnione, chorujące. Dermokosmetyki posiadają specjalistyczne składniki zwalczające przyczyny choroby, dlatego szybko i skutecznie zmniejszają towarzyszące jej objawy. Są doskonałym uzupełnieniem terapii leczniczych przy chorobach skóry, ponieważ działają bezpośrednio na organ doświadczający objawów.

Nieodzownym elementem leczenia w przypadku łupieżu pstrego będą dermokosmetyki stosowane na owłosioną skórę głowy, takie jak szampony z ketokonazolem, selenem czy cyklopiroksem czy płyny oraz mydła do skóry ciała, a także kojące emulsje, które pomogą odbudować się podrażnionej chorobą skórze.

Dermokosmetyki Pityver Na łupież pstry
Produkt Właściwości
Szampon na łupież pstry
Szampon na łupież pstry Pityver
KUP TERAZ
 • działanie przeciwgrzybicze,
 • skuteczne oczyszczenie skóry,
 • brak efektu przesuszenia,
 • brak dodatkowego podrażnienia po umyciu głowy,
 • brak środków myjących typu SLSy i SLESy,
 • łagodzenie podrażnień.
Emulsja na łupież pstry
Emulsja do ciała Pityver
KUP TERAZ
 • redukuje grzyby odpowiedzialne za łupież pstry,
 • tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega utracie nawilżenia,
 • likwiduje stany zapalne,,
 • reguluje proces rogowacenia naskórka,
 • łagodzi podrażnienia.
Płyn na łupież pstry
Płyn do skóry głowy Pityver
KUP TERAZ
 • hamowanie rozwoju grzybów,
 • zmniejszenie podrażnień,
 • odblokowanie porów,
 • regulowanie wydzielania sebum,
 • brak efektu obciążenia włosów – lekka formuła,
 • nawilżenie i rewitalizacja komórek,
 • zmniejszenie świądu i pieczenia.

Jakie leki mogą powodować łupież pstry?

Łupież pstry może być efektem ubocznym stosowania niektórych leków, nawet tych przepisanych przez lekarza. Do tej dermatozy może dojść w wyniku przyjmowania leków immunosupresyjnych, cytostatyków, długotrwałej terapii kortykosteroidami miejscowymi czy antybiotykami. Niekiedy przyczyną rozrostu drożdżaków jest przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Leki te powodują obniżenie odporności i narażają na zakażenie łupieżem pstrym. Decyzję o ich odstawieniu powinno się podjąć w porozumieniu z lekarzem.

Grzybice są częstym powikłaniem po antybiotykoterapii. Antybiotyki działają bowiem nie tylko na chorobotwórcze bakterie, ale powodują również przetrzebienie korzystnych dla nas szczepów. Dlatego już w trakcie kuracji oraz po jej zakończeniu należy zadbać o odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej, zażywając probiotyki i prebiotyki.

Leczenie łupieżu pstrego jest bardzo czasochłonne, a jego wystąpienie bardzo dokuczliwe. Ciągle swędzenie, nieestetyczny wygląd sprawiają, że osoba chora czuje się niekomfortowo. Należy się pilnować, aby nie rozdrapywać szorstkich miejsc, ponieważ można stan pogorszyć. Konieczne jest udanie się do dermatologa. Dodatkowo można wspierać organizm w walce z infekcją dobrze się odżywiając i odpoczywając. Łupież pstry atakuje częściej osoby mające niską odporność, więc warto zadbać o zdrowie i kondycję.

FAQ

Jak długo należy przyjmować na łupież pstry leki?

Leczenie doustne powinno antybiotykiem lub lekami przeciwgrzybicznymi powinno trwać nie dłużej niż dwa tygodnie. Potem należy zrobić dłuższą przerwę. Leki miejscowe powinniśmy zaś stosować co najmniej przez miesiąc. Natomiast uzupełnienie terapii dermokosmetykami nie przynosi skutków ubocznych i jest zalecane przez cały czas, gdy doświadczamy objawów oraz jeszcze przez pewien czas po ich ustaniu, w celu zapobiegania nawrotom. Sprawdzą się w tej roli dermokosmetyki Pityver.

Czy na łupież pstry leki powodują skutki uboczne?

Niestety tak, preparaty przeciwgrzybiczne są toksyczne dla wątroby oraz usuwają dobre bakterie z jelit i żołądka, dlatego nie należy stosować ich długo. Bezpieczniejszym wyborem będą dermokosmetyki z naturalnymi substancjami stosowane miejscowo na łupież pstry.

Dlaczego leki na łupież pstry powinny zawierać preparat grzybobójczy?

Łupież pstry jest wywołany przez grzyba, drożdżaka Malassezia furfur, który w sprzyjających okolicznościach – obniżonej odporności – nadmiernie się rozwija. Aby pozbyć się choroby, należy usunąć z powierzchni skóry jej przyczynę – grzyba Malassezia Furfur.


Bibliografia

1. Webster G: Combination azelaic acid therapy for acne vulgaris. J Am Acad Dermatol, 2000
2. Faergmann J: Pityriasis versicolor (tinea versicolor). In: Clinical Dermatology, Vol 3. Red. Demis DJ. Harper and Row. Philadelphia 1986
3. Van Abbe NJ: The investigation of dandruff. J Soc Cosmetic Chemists, 1964
4. Rhie S, Turcios R, Buckley H, Such B: Clinical features and treatment of Malassezia folliculitis with fluconazole in orthotopic heart transplant recipients. J Heart Lung Transplant, 2000
5. Rosenberg EW, Belew PW, Skinner RB: Treatment of psoriasis with antimicrobial agents. In: Psoriasis. Red. Regnigk H, Maibach HI. Marcel Dekker, 1984
6. Marcon M, Powell D: Epidemiology, diagnosis and management of Malassezia furfur systemic infection. Diagn Microbiol Infect Dis, 1987

29 głosów

Komentarze

zuzu - 2022-01-12 11:01:43

Leczenie przy sytuacjach jak łupież pstry brzmi jak bardzo skomplikowana i wielopoziomowa operacja :D Dobrze, że są na to odpowiednie środki.

Jessika - 2020-09-16 14:59:53

Dermokosmetyki w zupełności wystarczą podczas kuracji na łupież pstry, leki są trudniej dostępne, zwłaszcza te z dobrym składem, a takie działanie zewnętrzne na pewno pomoże lepiej przy naszym łupieżu

Calypso - 2020-09-15 01:01:38

Mój łupież był w tak opłakanym stanie kiedy poszłam do dermatologa (no kurde z tyłu pleców! xD), że sam zapisał mi na to leki więc w niektórych przypadkach jest to dobra opcja

Zygutka - 2020-09-11 19:45:07

ja zdecydowanie od leków wolę domowe sposoby, wiem od początku do końca co stosuję i nie pcham w siebie żadnej chemii ;)

Zuzanna - 2020-09-03 07:35:16

Kiedyś słysząłam o tabletkach na łupież pstry, ale raczej sama bym się nie skusiła na takie rozwiązanie, wolę dermokosmetyki, których nie muszę łykać ;)

Vanessa - 2020-09-02 12:03:21

Nie kojarzę, żeby mija siostra kiedykolwiek miałą zapisane na łupież pstry leki. Zwykle właśnie musiałą używać maści i emulsji do ciała i schodziło normalnie

Fela B - 2020-08-29 20:20:03

U mnie pod pachami był już taki okropny łupież pstry, że mój pan dermatolog przypisał mi leki w formie maści i naprawdę pomogło, bo wcześniejsze sposoby nic nie wniosły, a nawet i pogorszyły stan mojej skóry

Kahl3 - 2020-08-28 01:12:47

Ja kiedy czuję, że swędzi mnie skóra przemywam skórę miętą zieloną i pomaga, wam też polecam, ale to przed wyjściem łupieżu

maupka - 2020-03-06 11:25:42

Producenci kosmetyków na łupiez pstry pisza o 8-12 tygodniach.

o lekach - 2020-03-06 09:49:12

Na pewno jest wiele środków dostępnych do walki z łupieżem, jednak wydaje mi się że najlepiej jest zdecydować się na wizytę u odpowiedniego lekarza i zastosować się do jego zaleceń. Odpowiednie leczenie sprawdzonymi lekami może sporo zmienić i na prawdę pomóć

karotka - 2020-02-01 20:43:11

Martini, to chyba zalezy od tego czego uzywasz na lupiez pstry i jak mocno masz problem, u jednego to bedzie kilka tygodni, u innego miesiecy.

Martini - 2020-01-31 11:00:10

Ile trwa takie leczenie lupiezu pstrego?

Judyta29 - 2019-11-06 09:29:19

Jako kosmetyki wspomagajace pityver sprawdzil sie u mojego brata naprawde ok i troche mu ulzyly w chorobie.

IZA - 2019-03-26 16:33:35

Myślę, że w przypadku łupieżu pstrego najlepszym leczeniem są leki przyjmowane doustnie, ale zawsze warto je wspomóc jakimiś naturalnymi kosmetykami na łupież pstry:)

puśka - 2019-03-20 20:11:09

Leki na łupież pstry to nie wszystko. Należy również wprowadzić kilka profilaktycznych zachować takich jak regularna zmiana pościeli oraz rezygnację z pachnących żeli :)

Samosia - 2019-03-11 21:21:54

Te białe plami to mnie kiedys wykończą. Od jakiegoś czasu walczę z łupieżem pstrym i na prawdę już zajoba idzie dostać, bo człowiek o siebie normalnie dba, a tu pójdzie się tak jak pisała poprzedniczka do fryzjera i zakażenie gotowe.

irroniia - 2019-02-26 13:41:47

wszystkie leki na łupież pstry bym wykupił byle mi pomogły. jakoś nie wyobrażam sobie siebie leżącego z wannie z kwiatami lawendy w wannie ;) ale kiedyś moja dziewczyna kupiła mi po prostu hydrolat do psikania nim na skórę. trzeba sobie jakoś radzić ;) do tego jeszcze własnie dieta, sen, higiena, dobre leki i mam nadzieję, że szybko zniknie, bo właśnie zacząłem na siebie lać ten płyn o którym wy piszecie. no zobaczymy ;)

hannah - 2019-02-21 16:25:57

też zostawiam na chwile tylko, że szampon od pityver na głowie tak by faktycznie wszystko się wydostało do skóry głowy. miałam kiedyś leki od lekarza, ale mi one za bardzo nie pomagały, wiec po prostu teraz biorę na łupież pstry leki bez recepty ;) wydaje mi się, ze nawet lepiej działają niż to co tamten mi przepisywał..

Betka - 2019-02-07 21:28:16

Jeśli to do mnie to używam samej emulsji :)) Mam plamy na ramionach. Tyle że nakładam w taki sposób o jakimś gdzieś kiedyś przeczytałam w internecie - jak mam czas to po nałożeniu zostawiam ją na kilka minut i dopiero potem zmywam.

ika - 2019-01-30 14:16:01

Używasz tylko szamponu czy całego setu?

Betka - 2019-01-09 16:24:07

Ja obecnie używam klotrimazolu i pitivera i przy tym połączeniu dopiero zauważyłam poprawę. Co prawda nie jestem wyleczona do końca, ale część plam jest coraz mniej widoczna. Zadziwia mnie to, że ludzie tak unikają lekarza. Przy chorobach tego typu trzeba czasami wypróbować naprawdę masę środków, żeby znaleźć coś co zadziała (tak jak u mnie), ale kombinować cały czas na własną rękę jak się nie widzi żadnej zmiany wydaje mi się niezbyt odpowiedzialne.

Natalia - 2019-01-03 07:38:55

Cynthia, zrozumiałaś to trochę inaczej niż napisałam (albo nie napisałam tego tak dobitnie). Weźmy inny przykład, niech będzie że trądzik. Może się rozwijać z bardzo różnych powodów, ale kiepski tryb życia może odbijać się tak, że trudniej go wyleczyć, zaostrza się. I też mają go różni ludzie, nawet ci którzy mają niezłą dietę. Po prostu w mojej opinii nie można lekceważyć niczego, bo każda nierównowaga może się odbić na organizmie i jest dużo trudniej.

Cynthia - 2018-12-25 19:04:34

Masz pewnie trochę racji, ale z drugiej strony pewnie ze 3/4 ludzi je beznadziejnie, nie dosypia, a nawet nie wiedzą, co to za choroba :P Zdrowy styl życia nie gwarantuje, że nie złapiesz tego łupieżu. To by było zbyt duże uproszczenie. Wystarczy że np. ktoś u fryzjera użyje niezdezynfekowanego grzebienia i problem już jest.

Natalia - 2018-12-20 13:59:38

Dużo z tego tyczy się też innych chorób. Ludzie często o tym nie myślą, ale osłabiony organizm będzie łapał wszystko dużo szybciej. To nie jest tak, że jedzenie sobie a zdrowie sobie. Trzeba patrzeć na zdrowie całościowo. Jak nie łupież, to inne choroby mogą się przyplątać. Zamiast łykać ciągle nowe witaminy lepiej zacząć porządnie i zdrowo jeść i zacząć się wysypiać, bo umówmy się ale 5 godzin to nie jest wystarczająca ilość snu nawet dla dorosłego.

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊