Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Pytania i odpowiedzi

Strona główna » Pytania i odpowiedzi

Czy każdy nosiciel grzyba Malassezia furfur, zachoruje na łupież pstry?

Grzyby z rodzaju Malassezia furfur tworzą naturalną mikroflorę ludzkiej skóry. Z nie wyjaśnionych przyczyn u niektórych osób dochodzi do wzmożonego rozmnażania grzyba, co powoduje łupież pstry. Jak dowodzą dane statystyczne, w skali światowej z tym schorzeniem boryka się 1 osoba na 14 mimo że, każdy miał Malassezia furfur na powierzchni ciała.

Niekontrolowanemu rozmnażaniu się grzybów sprzyjają różne czynniki. Należą do nich wzmożona potliwość i tłusta skóra, które tworzą dogodne środowisko dla rozwoju drożdżaków. Ryzyko zachorowania zwiększa się przy obniżonej odporności oraz przez bezpośredni kontakt z chorym.

Jak można odróżnić pstry łupież od zwykłego?

Istnieje wiele różnic między tymi dwoma chorobami. Objawy łupieżu pstrego umożliwiają łatwe rozpoznanie i domowe rozpoznanie schorzenia. Przede wszystkim w odróżnieniu od łupieżu zwykłego, który występuje na skórze głowy, pstry może powstać na różnych częściach ciała (głowa, tors, plecy, nogi, ramiona itp.) Inną cechą różniącą te dermatozy, to różnobarwne plamki na powierzchni skóry, które są charakterystyczną cechą łupieżu pstrego.

Niemniej jednak, zaleca się wizytę u lekarza, który na podstawie wywiadu i badań np. lampą Wooda będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę. Łupież pstry i bielactwo również są często ze sobą mylone, dlatego tak istotna jest konsultacja z dermatologiem.

Jakie są objawy łupieżu pstrego?

Nie jest trudno rozpoznać, jak wygląda łupież pstry, nawet w domowych warunkach. Jego charakterystycznym objawem są różnobarwne plamki. Gama ich kolorów jest szeroka, ponieważ spotyka się jasnobeżowe, beżowe, brązowe, czerwone a nawet brunatno-sine plamki. Typową dla nich cechą jest, powiększanie swojego obwodu i łączenie się w coraz większe plamy. Poza tym, w tych miejscach skóra jest bardzo sucha, nadmiernie się łuszczy i swędzi. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na skórze głowy, karku, plecach, klatce piersiowej, ramionach, a nawet nogach.

W jaki sposób stosować kosmetyki lub leki na łupież pstry?

Zazwyczaj lekarz dermatolog instruuje pacjentów, jak stosować leki. Jednak kluczem skutecznej terapii jest systematyczność i przestrzeganie zaleceń specjalisty. Warto pamiętać, żeby maść na łupież pstry nakładać nie tylko na zmiany skórne, ale na całą powierzchnię ciała.

W przypadku skóry borykającej się z grzybem Malassezia furfur zaleca się stosowanie kosmetyków, dedykowanej tej właśnie chorobie. Najczęściej są to szampony, których pianę warto potrzymać kilka minut na skórze głowy i nie spłukiwać jej od razu. Dzięki temu, substancje aktywne zostaną lepiej wchłonięte. W przypadku stosowania kremów czy emulsji do ciała, najlepiej odczekać kilka minut przez ubraniem się, tak by nie wytrzeć produktu materiałem. Również w przypadku dermokosmetyków na łupież pstry istotna jest sumienność i regularność stosowania.

Czy opalanie na łupież pstry zatuszuje zmiany chorobowe?

Drożdżakopodobne grzyby, wywołujące tę chorobę hamują proces syntezy melaniny, czyli barwnika skóry. Dlatego miejsca zmienione chorobowo mają inny kolor, odróżniający się od zdrowego naskórka. Opalanie skóry, która boryka się z łupieżem pstrym może spowodować zaostrzenie objawów. Błędne jest myślenie, że można opalić plamy, by wyrównać koloryt skóry. Przynosi to wręcz odwrotne skutki, ponieważ zmiany nie zmieniają barwy pod wpływem promieniowania słonecznego i są jeszcze bardziej widoczne.

Czy można łączyć leki na łupież pstry z kosmetykami Pityver?

Na wizycie u lekarza dermatologa, podczas wywiadu powinno się poinformować go o stosowanej do tego czasu terapii. Kosmetyki Pityver posiadają naturalne składniki aktywne. Nie powinien podrażniać nawet bardzo wrażliwej skóry. Często zaleca się ich stosowanie dla wsparcia leczenia farmakologicznego. Niemniej jednak, warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem specjalistom.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kosmetyków Pityver?

Kosmetyków Pityver nie powinny używać osoby, które reagują alergicznie na jakikolwiek ze składników. W przypadku wystąpienia ewentualnego działania niepożądanego należy zaprzestać stosowania kosmetyków Pityver i skonsultowanie się z lekarzem pierwszej pomocy. Szampon Pityver zawiera w sobie siarczan selenu, którego nie powinny stosować kobiety w I trymestrze ciąży, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 5 roku życia.

Czy mogę stosować kosmetyki Pityver w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny skonsultować z lekarzem, czy mogą stosować kosmetyki Pityver na łupież pstry.

Po jakim czasie widać pierwsze efekty stosowania kosmetyków Pityver?

Działanie kosmetyków zależy od indywidualnych predyspozycji. Niemniej jednak, w mniej zaawansowanych stadiach choroby, objawy ustępują już po 3-4 dniach stosowania dermokosmetyków Pityver. W cięższych przypadkach, łupież pstry znika po 3-4 tygodniach. Osiągnięcie takich efektów jest możliwe dzięki regularności aplikowania kosmetyków.

Czy kosmetyki Pityver poprawią kondycję moich włosów?

Wiele chorych na łupież pstry głowy obserwuje u siebie wzmożone wypadanie włosów oraz pogorszenie ich kondycji. Szampon Pityver zawiera w sobie witaminę E oraz glinkę białą Montmorillonite, które poza zwalczaniem łupieżu, odżywiają skórę głowy i włosy. Z kolei płyn do owłosionej skóry głowy i włosów również posiada szeroką gamę substancji aktywnych, odpowiedzialnych za pielęgnację włosów. Jego zaletą jest lekka formuła, która nie obciąża włosów. Dzięki tym dermokosmetykom, łupież pstry jest skutecznie niwelowany, a włosy nawilżane, odżywiane, chronione przed wypadaniem i łamaniem się.

Czy zestaw Pityver pomoże na łupież pstry na twarzy?

Emulsja Pityver na łupież pstry nadaje się także do aplikowania jej na twarz. Zawdzięcza to lekkiej formule, niezatykającej porów. Kosmetyk warto nanieść również na pobliskie obszary ciała (szyja, kark, klata piersiowa), co będzie przeciwdziałać powstawaniu nowych zmian skórnych. Z tego samego powodu warto włączyć do kuracji szampon i płyn do skóry głowy.

Gdzie można kupić kosmetyki Pityver?

Zestaw kosmetyków Pityver można zakupić na naszych aukcjach na Allegro. Sprzedaż także prowadzona jest na oficjalnej stronie internetowej pityver.pl oraz verdelab.pl

Ile trwa dostawa?

Czas realizacji zamówienia przy zakupie online trwa od 2-3 dni roboczych.

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊