Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Zdjęcia – jak wygląda łupież pstry?

Strona główna » Blog » Zdjęcia – jak wygląda łupież pstry?

Zdjęcia łupieżu pstrego – Jak wygląda łupież pstry? Wiele z nas może być posiadaczami tego rodzaju łupieżu, nawet o tym nie wiedząc, myląc go ze zwykłą alergią lub kojarzyć łupież tylko z włosami i skórą głowy, nie mając pojęcia, że łupież może wystąpić także na skórze i powodować wiele problemów.

Jak wygląda łupież pstry? Co go wywołuje?

Jak wygląda łupież pstry? Łupież pstry jest jedną z chorób grzybiczych, wywołany grzybem o nazwie Malessezja furfur (grzyb drożdżopodobny). W wyniku tego schorzenia na skórze pojawiają się charakterystyczne plamy. Grzyby te normalnie występują w skórze, jednakże w przypadku obniżonej odporności lub niesprzyjających warunków, schorzenie to się nasila.

Zdjęcia łupieżu pstrego

Zazwyczaj schorzenie to pojawia się u dzieci powyżej 1-szego roku życia oraz dorosłych. Może występować nie tylko na głowie (co od razu kojarzy nam się z łupieżem), ale także na ciele. Jak wygląda łupież pstry? Na ciele pojawiają się plamy, zazwyczaj w kolorze czerwonym w rozwiniętym stadium, natomiast na początku są jasnoróżowe lub beżowe. Jednak są one tak charakterystyczne iż raczej nie można ich pomylić  z innymi chorobami, półpaścem, wysypką czy zwykłą alergią, bielactwem czy grzybicą. Bakterie te rozwijają się i namnażają w klimacie wilgotnym oraz kiedy osoba stroni od higieny osobistej, nadmiernie się poci lub po prostu jest w okresie dojrzewania.

Jak odróżnić łupież pstry od innych chorób?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na umiejscowienie zmian. Łupież pstry zazwyczaj pojawia się na klatce piersiowej, plecach, karku, ramionach, tułowiu. Poza tym zmiany mają charakter nieregularny. W bielactwie obszary objęte depigmentacją są symetryczne, pojawiają się po obu stronach ciała i najczęściej obejmują okolice wokół oczu i ust, dłonie, łokcie i kolana. Łupież pstry tworzy rozmaite wzory, niekiedy plamy łączą się w większe struktury, co nie jest spotykane w łupieżu Gilberta, w którym plamki są wyraźnie odgraniczone od siebie. Bardzo rzadko łupież pstry powoduje swędzenie i pieczenie, co jest na przykład jednym z głównych objawów liszaja płaskiego.

łupież pstry a inne choroby

Choroba najłatwiejsza jest do rozpoznania w lecie, gdyż w tym okresie wykwity i plamy skórne nie ulegają opaleniu się. Przez co są bardziej widoczne i odróżniające się od opalonej skóry. Niewłaściwe leczenie łupieżu pstrego przysparza wielu problemów, ponieważ lubi on nawracać.

O tym jak wygląda łupież pstry decyduje zahamowanie procesu produkcji melaniny, przez co plamy tak znacznie odróżniają się od nieobjętej chorobowo skóry. Plamom, które występują na ciele nieodzownie towarzyszy także łuszczenie się skóry. Postępujący rozwój grzybów, powoduje powiększenie się plam, a także wzrost natężenia ich koloru. Plamy mogą mieć różną barwę, niekiedy są ciemniejsze od skóry – brązowe lub jasnobrązowe, czego nie ma z kolei w bielactwie, gdzie występują jedynie odbarwienia.

Łupież pstry pojawia się zazwyczaj na przodzie klatki piersiowej, może występować na plecach, ramionach czy udach. Niekiedy pojawia się również łupież pstry na głowie.

Łuszcząca się skóra

Łuszcząca się skóra może być spowodowana wieloma chorobami, przykładowo może to być:

  • wyżej wspomniany – łupież pstry,
  • grzybica,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry i wiele innych.

Warto więc udać się do lekarza w celu zdiagnozowania naszego problemu oraz szybko reagować – dostępne są dermokosmetyki, które zwalczają objawy łupieżu pstrego (m.in Pityver). Łupież pstry można rozpoznać nie tylko po plamach, które nie opalają się w lecie, ale też po reakcji plam na jodynę. Powoduje ona wzrost ich intensywności. Dermatolog może rozpoznać łupież pstry także dzięki obserwacji fluorescencji zmian skórnych w świetle lampy Wooda – plamy świecą na żółto-zielono. Innym prostym badaniem jest pobranie zeskrobin naskórka do badania pod mikroskopem. Pozwala to na stwierdzenie zakażenia grzybiczego.

Jak wpłynąć na poprawę wyglądu łupieżu pstrego, zapobiegać jego powstawaniu?

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dietę i tryb życia tak, aby nie pogorszyć wyglądu łupieżu pstrego. Przede wszystkim pamiętać o higienie osobistej i unikać gromadzenia się łojotoku na skórze.

Igor-Michajlowski-dermatologNieodzowną pomocą będzie wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dermokosmetyki dostosowane do skóry z łupieżem pstrym zawierają komponenty przeciwgrzybicze, takie jak na przykład siarczek selenu lub cynk, które poprzez zadziałanie na przyczynę, czyli rozrost drożdżaków niwelują objawy łupieżu pstrego i chronią przed dalszym rozprzestrzenianiem się ognisk chorobowych. Kosmetyki te pomagają również zmniejszyć nadmierne łuszczenie się skóry. Warto szukać preparatów z naturalnymi składnikami, bez komponentów mogących dodatkowo pogorszyć stan skóry, jak parabeny, sls-y czy parafina – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog

Należy też często zmieniać swoją odzież. W przypadku przebywania w klimacie wilgotnym i częstej potliwości, starać się w miarę możliwości to zmienić, gdyż w warunkach wilgotnych grzyby i drożdżaki będą rozwijały się bardziej i trudniej nam będzie pozbyć się problemu. Warto zwrócić uwagę czy grzyby nie pojawiły się przy stosowaniu leków, które wywołały u nas zmiany hormonalne.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!
ZAMÓW


Bibliografia

1. Webster G: Combination azelaic acid therapy for acne vulgaris. J Am Acad Dermatol, 2000
2. Leeming JP, Notman FH, Holland KT: The distribution and ecology of Malassezia furfur and cutaneous bacteria on human skin. J Appl Bacteriol, 1989
3. Bergbrant IM, Faergemann J: Variations of Pityrosporum orbiculare in middle-aged nad elderly individuals. Acta Dermato-Venerol, 1988

16 głosów

Komentarze

Katarzyna Zdanowska - 2020-07-29 08:31:15

Nizoralem wystarczy się umyć parę razy od stóp do głów .

honey1990 - 2019-11-06 08:51:00

Tego typu grzybiczne choroby sa zawsze paskudne, na szczęscie i medycyna i kosmetyki poszly jednak nieco do przodu i dobrze ze są osmetyki i lekarstwa na lupiez pstry.

subsub - 2019-05-04 21:14:29

Oby mnie łupież pstry nigdy nie dopadł, ponieważ wygląda to bardzo źle. Trzymam kciuki za tych co walczą z tą chorobą!

morko - 2019-04-28 08:35:47

Kurcze. Czasami widać takie plamy u starszych ludzi na plecach właśnie. Hmm teraz pytanie czy oni pają łupież pstry czy są to tylko przebarwienia. Powoli zniechęcam się do chodzenia na basen, ponieważ tam często właśnie obserwuje takie przebrwienia na skórze u starszych ludzi..

hutita - 2019-04-24 21:14:19

Z tego co mi wiadomo to cynk i olej kokosowy dobrze zwalczają łupież, ponieważ mają działanie przeciwgrzybiczne

Marta90 - 2019-04-05 21:30:35

Jeśli chodzi o pozbycie się łupieżu pstrego to polecam zrezygnować z kąpieli w wannie i zacząć brać prysznic. Nie myć się gąbką oraz delikatnie wycierać skórę po umyciu.

mirra - 2019-03-30 13:09:43

niestety ale wygląda to źle ale dobrze że można chociaż powoli to podleczyć.

soffi - 2019-03-18 21:57:36

ja myślałam że miałam azs a okazało się że to właśnie to wzięło się z basenu. ważne by jak wygląda łupież pstry i szybko go diagnozować i leczyć.

Renatka88 - 2019-03-03 11:15:04

No to jest akurat prawda, ze to jest podłe choróbsko. Ja sama się zaraziłam najprawdopodobniej na masażu, bo możliwe że po prostu nie była mata zdezynfekowana. Teraz biore leki od lekarza i pityver i jest już o wiele lepiej niż to co było na początku.

miłosz - 2019-02-21 17:22:33

kiedyś miałem wielki problem z łupieżem, ale dzięki bogu się już ten problem zmniejszył. nikomu tego nie życzę, zwłaszcza że pierw był; problem ze sprawdzeniem jak wygląda łupież pstry.

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊