Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry – co to jest?

Strona główna » Blog » Łupież pstry – co to jest?

Łupież pstry to bardzo nieestetyczne zjawisko, na zarażeniem którego jesteśmy podatni wszyscy, szczególnie w okresie lata i codziennych upałów. Zmaga się z nim wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, a zmiany skórne niejednokrotnie są źródłem kompleksów i braku pewności siebie. Jak wygląda pstry łupież i czy da się dostrzec pierwsze symptomy choroby? Do jakiego lekarza udać się z tym problemem?

Czym jest łupież pstry?

łupież pstryŁupież pstry (łac. pityriasis versicolor) to choroba – powierzchowne zarażenie naskórka, objawiająca się występowaniem jasnych plam na skórze wywołanych przekształceniem się drożdżaków na formy chorobotwórcze. Grzyby powodują coraz szybsze postępowanie schorzenia, a co za tym idzie – coraz szybsze łączenie się ze sobą brzydkich placków. Stany zapalne są wrażliwe na ekspozycję słoneczną, promieniowanie ultrafioletowe oraz kosmetyki z chemicznymi składami. Używanie ich jeszcze bardziej  pogarsza stan skóry, co jest szczególnie przykre jeżeli objawy choroby przeniosą się na twarz.

Jak można się zarazić łupieżem pstrym?

Zarażenie może dokonać się przede wszystkim na drodze wspólnego używania akcesoriów osobistych, takich jak : grzebień, ręcznik, prostownica do włosów. Oprócz tego, do przeniesienia schorzenia może dojść w:

  • salonie fryzjerskim, gdy jedna z klientek cierpiała na opisywaną chorobę,
  • w saunie, gdzie używamy siedzisk po wcześniejszych klientach,
  • na basenie podczas chodzenia boso po posadzce i używaniu wspólnych ręczników z osobą chorą,
  • na siłowni korzystając z ławeczki, która nie była zabezpieczona ręcznikiem po wcześniejszym użytkowniku
  • na skutek noszenia poliestrowych ubrań w upalne dni.

Jak widzimy, możliwości przeniesienia choroby jest bardzo wiele, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzać czystości i przestrzegania higieny, przykładowo, ulubionego salonu fryzjerskiego. Wobec tego, warto korzystać tylko ze sprawdzonych obiektów i strzec się pożyczania osobistych akcesoriów i nakryć głowy.

Łupież pstry przyczyny

łupież pstry - malaysia furfur Przyczyną choroby są drożdżaki Malassezia furfur (inaczej Pityrosporum furfur), które pod wpływem różnych czynników są w stanie przemienić się w formę wywołującą białe plamy. Warto nadmienić, że grzyby te występują normalnie na każdym zdrowym ludzkim ciele, jednakże wysokie temperatury, brak odpowiedniej higieny, ciąża, oparzenia, terapia steroidami może spowodować przekształcenie Malassezia furfur  w drożdże powodujące powstawanie bladych placków.

Malassezia furfur to grzyby, które żywią się łojem. Pojawiają się najczęściej na skórze głowy z łojotokiem. Nadmierne wydzielanie łoju powoduje rozrastanie się kolonii grzybów, rośnie również ilość metabolitów drożdżaków, które podrażniają skórę – powoduje to stan zapalny. Rogowacenie naskórka, czyli jego łuszczenie wywoływane jest przez stan zapalny. W taki sposób zostaje zaburzona biologiczna odnowa komórkowa naskórka i powstają białe plamy.

Jak rozpoznać to schorzenie?

Poprawną diagnozę wystawi tylko lekarz dermatolog, który na podstawie zleconych badań dopasuje sposób leczenia oraz dobierze odpowiednie preparaty grzybobójcze. Jednakże, gdy zauważymy wcześniej w  domu plamy, które nie schodzą z naszego ciała pomimo opalania i regularnego nawilżania, możemy nabyć w aptece kilka preparatów przeciwgrzybicznych. Należy pamiętać, że białe plamy mogą być objawem także nabytego bielactwa, do czego prowadzi nieodpowiednia dieta, brak cynku, biotyny i witaminy E. Więcej przeczytasz w naszym artykule na temat objawów łupieżu pstrego.

Łupież pstry głowy

Głowa to miejsce posiadające dużą ilość włosów, a przez to wydzielające latem dużo potu. Przy zbyt rzadkim myciu włosów może również dojść do wystąpienia problemu. Łupież pstry na głowie pojawia się nie tylko podczas używania wspólnej czapki  z osobą chorą, ale także na skutek nieodpowiedniej diety czy używania środków pielęgnacyjnych z dużą ilością chemikaliów, szczególnie silikonów i składników pochodzenia sztucznego. Aby uniknąć zachorowania zaleca się korzystanie z szamponów pochodzenia naturalnego, ekologicznego, z dużą ilością składników naturalnych nawilżających skórę głowy. Nie bez znaczenia jest także przyjmowanie posiłków bogatych w minerały i witaminy. Ich niedobór powoduje osłabienie całego ciała, a co za tym idzie – mniejszą odporność na czynniki chorobotwórcze.

Łupież pstry twarzy

Oprócz pleców, ramion i brzucha, pstry łupież pojawia się na twarzy, a przez to jest jeszcze bardziej dokuczliwy, ponieważ trudno go przykryć kosmetykami. W przypadku wystąpienia znamion, należy zapewnić bardzo silną ochronę twarzy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo, trzeba czasowo zrezygnować z kremów o tłustej i ciężkiej formule, zastępując je kremami BB lub CC.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry PITYVER -10% na hasło 10RABAT2017 w sklepie internetowym!
ZAMÓW

Jak dobrać sposób leczenia?

Odpowiednie lekarstwa na łupież pstry zostaną zalecone przez dermatologa. W przypadku pstrego łupieżu najczęściej przepisuje się silne środki grzybobójcze o zbliżonym działaniu:

  1. maści zawierające klotrimazol, kektonazol oraz mikonazol
  2. szampony z ketonazolem
  3. w razie nie zadziałania powyższych – flukonazol, itrakonazol
  4. mydła z kwasem salicylowym ( zapobieganie nawrotom )

Jak zapobiegać nawrotom choroby? – sposoby na uniknięcie zachorowania

Aby przestrzec się przed ponownym wystąpieniem choroby jaką jest pstry łupież powinno się  używać mydeł i szamponów z kwasem salicylowym, który zabezpiecza organizm przed ponownym przekształceniem drożdżaków. Oprócz tego, trzeba pozbyć się lub dokładnie zdezynfekować wszystkie akcesoria, które były używane podczas rekonwalescencji.

Trzeba przykładać dużą wagę do zapobiegania ponownego wystąpienia pstrego łupieżu, ponieważ według opinii specjalistów, dochodzi do nawrotów choroby aż w 80 % przypadków wcześniejszych zachorowań.

Podsumowanie

Pstry łupież to bardzo nieestetyczne plamy, które łącząc się ze sobą powodują efekt “zdartej skóry”. Choroba ta często jest przyczyną kompleksów i braku pewności siebie, tym bardziej, że przeważnie posiada nieznane źródło. Szczególnie uwidacznia się w letnich miesiącach, kiedy to wystawiamy ciało na ekspozycję słoneczną, zakładając kuse  ubrania. Plamy mogą kojarzyć się z nieestetyczną łuszczycą, jednakże nie wolno ich w żaden sposób bagatelizować, ponieważ tylko dermatolog jest w stanie stwierdzić na co naprawdę chorujemy i dobrać sposób leczenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że objawy mogą sygnalizować dużo poważniejszą chorobę, jak np. syfilis, łojotokowe zapalenie skóry czy wyżej wspomnianą łuszczycę.

Pamiętajmy zatem, że luźne przewiewne ubrania latem oraz odpowiednia pielęgnacja połączona z higieną skóry pozwoli uniknąć rozwojowi drożdżaków, a przez to pozwoli cieszyć nam się idealną cerą przez całe lato.


Bibliografia

1. Gordon MA: The liphophilic mycroflora of the skin. Mycologica, 1951
2. Simmons RB, Gueho E: A new species of Malassezia. Mycol Res, 1990
3. Abraham Z, Berderly A, Lefler E: Pityrosporum orbiculare in children. Mycoses, 1987
4. Terui T, Kudo K, Tagami H: Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur. Nippon Ishinkin Gakkai, 1999
5. Adamski Z: Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach. Rozprawa habilitacyjna, AM w Poznaniu, 1995

7 głosów

Komentarze

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Brak opóźnień, wysyłka realizowana w ciągu 24h.

Poczekaj!
Chcesz rabat 10%?

Jesteśmy pewni, ze nasze produkty są najwyższej jakości i będą odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Dlatego też, by zachęcić Cię do wypróbowania naszego produktu, którego jakość gwarantujemy, dajemy Ci rabat 10%.

10RABAT2017

Tak, chcę!