Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Plamy na skórze – skąd się biorą i jaka jest przyczyna plam na skórze?

Strona główna » Blog » Plamy na skórze – skąd się biorą i jaka jest przyczyna plam na skórze?

Plamy na skórze mogą pojawić się u każdego. Zwykle świadczą o rozwijającej się chorobie lub są efektem działania czynników zewnętrznych. Mogą przybierać różną barwę i formę. Dokładne rozpoznanie zmian skórnych pozwoli na szybsze odnalezienie przyczyny choroby, co z kolei ułatwi proces leczenia.

białe plamy na skórzeBiałe plamy na skórze – przyczyny

Białe plamy na skórze mogą pojawić się wskutek zakażenia lub niedoboru melaniny. Są one szczególnie widoczne, gdy skóra wystawiona zostaje na działanie promieni słonecznych. Przebarwienia pojawiają się wówczas na powierzchni całego ciała i nie udaje się ich opalić. Chorobą charakteryzującą się większymi zmianami w postaci białych plam na całym ciele jest bielactwo. Jest to trudne do wyleczenia schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Inną, równie często występującą przyczyną jasnych przebarwień są zakażenia drożdżakami. Tę przyczynę warto wykluczyć jako pierwszą, ponieważ grzybice są bardzo zaraźliwe i stosunkowo trudne do wyleczenia.

Powstawanie plam na skórze może być związane z działaniem niektórych leków. Ich odstawienie lub rozpoczęcie odpowiedniego leczenia pozwala na szybkie pozbycie się szpecących białych plam. Chociaż tego typu zmiany pojawiają się stosunkowo rzadko w porównaniu np. z zakażeniami typu łupież pstry, także są możliwe. Najczęściej pojawiają się one podczas stosowania sulfonamidów, leków przeciwcukrzycowych, tabletek antykoncepcyjnych oraz leków obniżających cholesterol.

Czerwone plamy na skórze – gdzie szukać przyczyny?

Czerwone plamy na skórze najczęściej łączone są z chorobami na tle alergicznym. Mogą powstać na skutek alergii kontaktowej lub pokarmowej. Przyczyna bywa zwykle trudna do zidentyfikowania. Jeśli prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu schorzenia jest niewielkie warto również w tym przypadku rozważyć zakażenie łupieżem pstrym. Diagnostykę powinna ułatwić lokalizacja zmian.

W wyjaśnieniu przyczyny pojawiania się czerwonych plam na skórze pomocne okazują się badania krwi. Dodatkowo lekarze zlecają przeprowadzenie diagnostyki bakteriologicznej, mikologicznej lub patologicznej. Gdy w rodzinie pojawiają się choroby autoimmunologiczne, również należy wykluczyć je jako źródło problemu. Jeśli zmiany pojawiły się np. po kąpieli w basenie, używaniu cudzych ręczników lub ubrań, to zapewne doszło do zakażenia łupieżem pstrym (sprawdź zestaw na łupież pstry Pityver).

Choroby grzybicze a plamy na skórze

Grzybica skóry jest bardzo często występującą chorobą zakaźną. Często nawraca, stąd nazywana jest chorobą przewlekłą. Brak odpowiedniego leczenia zwykle związany jest z jej rozprzestrzenianiem i szybkim pogarszaniem stanu skóry, co z kolei wpływa na zmniejszenie skuteczności leczenia. W zależności od rodzaju grzybicy plamy mogą przybierać konkretną barwę i lokalizować się w różnych partiach ciała.

Najczęściej występującą odmianą grzybicy jest ta wywołana przez grzyby drożdżopodobne rodzaju Malassezia furfur. Wytwarzają one kwas azelainowy, który hamuje działanie tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za syntezę naturalnego barwnika skóry, czyli melaniny. Nie jest znana przyczyna występowania tej choroby. Wiadomo, że najczęściej pojawia się ona u osób młodych o ciemnej karnacji. W przypadku łupieżu pstrego objawy i zmiany na skórze przybierają formę pstrych plam, lokalizujących się na górnej części tułowia. Zwykle swym zasięgiem obejmują szyję, plecy, kark oraz ramiona.

Zakażenia grzybicze skóry są trudne do wyleczenia i zwykle zostawiają trwałe ślady. Z uwagi na podobieństwo do innych schorzeń, leczenie zwykle rozpoczynane jest zbyt późno. Całe szczęście można zapobiec tego typu chorobom, szczególnie dbając o higienę osobistą, używając własnych ręczników i unikając kontaktu z osobami zarażonymi.

 

Bibliografia

1. Gueho E, Meyer SA: A reevaluation of the genus Malassezia by means of genome comparison. Antonie van Leeuvenhoeck, 1989
2. Nakabayashi A, Sel Y, Guillot J: Identification of Malassezia species isolated from patients with seborrhoeic dermatitis, atopic dermatitis, pityriasis versicolor and normal subjects. Med Mycol, 2000
3. Bandhaya M: The distribution of Malassezia furfur and Malassezia pachydermatis on normal human skin. S E Asian J Trop Med Public Health, 1993
4. Bergbrant IM, Faergemann J: The role of Pityrosporum ovale in seborrheic dermatitis. Sem Dermatol, 1990
5. Adamski Z: Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach. Rozprawa habilitacyjna, AM w Poznaniu 1995
6. Rhie S, Turcios R, Buckley H, Such B: Clinical features and treatment of Malassezia folliculitis with fluconazole in orthotopic heart transplant recipients. J Heart Lung Transplant, 2000

10 głosów

Komentarze

Minamina-523 - 2019-05-07 21:44:31

Kiedyś właśnie się strasznie przestraszyłam gdy pojawiły mi się plamy na skórze. Pomyślałam, że może być to łupież pstry, ale na szczęście po wizycie u specjalisty dowiedziałam się, że było to tylko zwykłe uczulenie:)

fukaufka213 - 2019-05-03 09:45:38

Plamy na skórze mogą zwiastować wszystko i niekoniecznie musi to być łupież pstry. Gdy zauważymy plamy na skórze to należy czym prędzej zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę pojawienia się plam i podejmie odpowiednie leczenie.

samsara - 2019-04-26 20:48:20

Lek to jedno. Fajnie by było jakby lekarze potrafili prawidłowo zdiagnozować łupież pstry Giberta, a nie robić z nas króliki doświadczalne: " Oj nie pomogło, no to teraz przepiszemy nowy i już powinno być wszystko w porządku" :)))

Inga6 - 2019-04-17 13:45:22

Widzę, że nie jestem sama.. Również mam tego strasznego grzyba.. Całą głowę mam w rym łupieżu pstrym. Wstydzę się chodzić do fryzjera, tragedia już nie wiem co mam na to poradzić. Powinni w końcu wynaleźć na to jakiś skuteczny lek.

Samuel - 2019-04-05 12:28:11

Moja dziewczyna się ze mnie śmiała, że idę tak szybko do lekarza z powodu paru plamek i teraz jej głupio, bo pewnie bym miał wszędzie te czerwone plamy na skórze..

IVONKA - 2019-03-29 21:46:39

Dokładnie tak jak pisze Rob - trzeba dbać o higienę, nakładać luźniejsze ubrania, używać świeżych ręczników itp. A co do kosmetyków to też one sa bardzo ważne, bo powinny mieć to co akurat będzie powstrzymywało plamy na skórze, więc powinny mieć cynk i olej kokosowy, bo on ma podobno działanie przeciwgrzybicze. Ja korzystałam z Pityver (szampon i emulsja) i było widać efekty razem z lekami od lekarza dość szybko po tak po około.. 2-3 tygodniach było już o wiele lepiej :)

rob - 2019-03-17 15:32:05

kilka tygodni temu w końcu pozbyłem sie tego problemu a miałem takie czerwone plamy na szyi. długo z ta chorobą walczyłem, ale się udało. trzeba być wytrwałym i się faktycznie dać skórze oddychać, dbać o czystość i używać odpowiednich kosmetyków, które nie podrażniają i są naturalne.

Martyna - 2019-03-08 10:11:12

Najlepiej wyślij brata od razu do lekarza żeby obejrzał te białe plamy na skórze. Może to jest coś innego, co jest podobne do tej choroby. Tamten od razu przepisze leki i do tego jak będzie też brat dbał o higienę w domu to jest duża szansa, że to mu po prostu zajdzie :)

eleonorka - 2019-02-24 20:36:23

zauważyłam jakiś czas temu białe plamy na skórze mojego brata. pojawiły się one jakoś w okolicach ramion. wszystko by pasowało co piszą państwo w artykule. co dokładnie pomaga na taki łupież pstry?

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊