Łupież pstry głowy
Strona główna » Blog » Łupież pstry głowy
Łupież pstry głowy to uciążliwe schorzenie dermatologiczne, które dotyka głównie ludzi młodych. Dolegliwość tą wywołuje aktywność drożdżaków Mallassezja furfur, mikroorganizmów występujących w mikroflorze skóry człowieka. Jak zwalczać to schorzenie? Jak zapobiegać? Czy łupież tego rodzaju jest zaraźliwy? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.
Łupież pstry głowy – objawy
Łupieżu pstrego głowy nie tak łatwo się pozbyć, jest to żmudny proces wymagający zastosowania odpowiednich preparatów. Na to przykre schorzenie najbardziej narażeni są ludzie żyjący w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie, ludzie cierpiący na nadpotliwość, a także osoby zakażone wirusem HIV. Wówczas wywołana przez drożdżaki choroba z pewnością da o sobie znać i towarzyszyć jej będzie występowanie następujących symptomów:
- plam na skórze – w różnych kolorach: żółtobrunatnych, brązowych, różowych, ale najczęściej w białych barwach :
- łuszczącej się skóry głowy – powodowanej wysychaniem skóry w miejscach splamionych oraz złuszczeniem naskórka.
Oprócz wymienionych wyżej objawów u osób dotkniętych tą chorobą, może pojawić się świąd. Na szczęście ten symptom daje o sobie znać bardzo rzadko. Objawy łupieżu pstrego niekorzystnie wpływają na wygląd człowieka, plamy na ciele są po prostu nieestetyczne.
Gdzie można zarazić się łupieżem pstrym | |
Obniżona odporność + | |
|
|
|
|
|
|
Zwalcz łupież pstry głowy i ciała – kup Pityver
WYBIERZ PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY NA GŁOWIE AKTYWNYMI SKŁADNIKAMIKUP TERAZ
Łuszcząca się skóra głowy – wezwanie do podjęcia leczenia
Łuszcząca się skóra głowy to sygnał świadczący o pojawieniu się łupieżu pstrego. dlatego gdy zostaną zauważone pierwsze symptomy schorzenia. należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który przeprowadzi diagnostykę (a także skorzystać z produktów przeznaczonych do zwalczania objawów łupieżu pstrego tj. Pityver). Lekarz dokona obserwacji zmian skórnych na głowie i na tej podstawie stwierdzi występowanie tej konkretnie dolegliwości.
Objawy łupieżu pstrego głowy:
- łuszcząca się skóra głowy,
- plamy na karku,
- plamy na skórze głowy.
Wyschnięty naskórek i plamy na ciele pozwalają łatwo odróżnić to schorzenie dermatologiczne od innych: łuszczycy lub bielactwa. Gdy podstawowa diagnostyka zawodzi, lekarz przeprowadzi badania laboratoryjne. W tym celu pobierze on fragment naskórka objęty zmianami chorobowymi i potraktuje go wodorotlenkiem potasu.
Jeżeli dermatolog stwierdzi występowanie łupieżu pstrego, przepisze odpowiednie preparaty, które należy aplikować na łuszczącą się skórę głowy. Oprócz stosowania zalecanych przez dermatologa preparatów, warto również zakupić odpowiedni szampon zawierający dużą zawartością selenu (selen zwalcza grzyby i łagodzi podrażnienia, przykładem może być zestaw Pityver) i pozbawiony SLS-ów i SLES-ów – substancji wysuszających skórę i sprzyjających powstawaniu łupieżu. Zakupiony szampon należy wcierać w łuszczącą się skórę głowy, załagodzi się w ten sposób symptomy schorzenia, zaś jeżeli choroba zniknie, można będzie jej zapobiegać myjąc głowę tym szamponem.
Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (zawiera naturalne składniki aktywne) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!
ZAMÓW
Łupież pstry głowy – profilaktyka
Łupieżem pstrym głowy można się łatwo zarazić.przez kontakt z osobą dotkniętą tym przykrym schorzeniem, Schorzenie to lubi powracać, dlatego oprócz stosowania preparatów i odpowiednich szamponów koniecznie trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny: nie chodzić boso na basenie, unikać kontaktu z zakażonym i nie dotykać jego przedmiotów, sprawdzać czy sauna lub solarium są odpowiednio zdezynfekowane. To wystarczy, żeby zniwelować skutki choroby i nie dopuścić do jej nawrotu.
Łupież pstry to obniżająca poczucie atrakcyjności, zakaźna, grzybiczna choroba skóry, dlatego bezwzględnie należy ją leczyć. Aby pozbyć się drożdżaków, których najwięcej zasiedla owłosioną skórę głowy, warto stosować przeciwgrzybiczne, wygodne w aplikacji szampony oraz płyny regenerujące, zapobiegające łuszczeniu i wysychaniu skóry głowy. Do podrażnionej i suchej skóry skalpu najlepiej wybierać łagodne kosmetyki naturalne.
WYBIERZ PITYVER
LECZENIE ŁUPIEŻU PSTREGO W DOMOWYCH WARUNKACHKUP TERAZ
FAQ
1. Jak długo leczymy łupież pstry głowy?
Kuracja lecznicza powinna trwać dość długo, kilka tygodni, ponieważ po ustąpieniu objawów, należy ją kontynuować, aby zapobiec nawrotom (aż 80% pacjentów doświadcza powrotu choroby). Najlepiej przestrzegać zaleceń dermatologa, co do czasu stosowania kuracji lub sugestii producenta, zawartych na etykietach stosowanych produktów. Czas będzie też zależał od jakości wybranych dermokosmetyków (warto stosować dermokosmetyki naturalne dobrej jakości np. Pityver) oraz innych, wdrożonych dodatkowo, zasad higieny.
2. Czy łupież pstry głowy ma takie same objawy, co łupież pstry ciała?
Podobne, są to mozaikowe odbarwienia, łuszczące się plamki na skórze. Skóra głowy z większą ilością gruczołów łojowych, zaatakowana łupieżem pstrym, częściej swędzi, niż skora ciała. Łupież głowy i ciała leczymy podobnie – preparatami przeciwgrzybicznymi, np. Pityver.
3. Dlaczego szampon na łupież pstry głowy powinien zawierać składnik grzybobójczy?
Łupież pstry głowy wywołuje drożdżak Malassezia furfur, który jest grzybem. Aby pozbyć się choroby, należy usunąć grzyba, który ją wywołuje. Najwygodniej rozprowadzić go po owłosionej głowie w szamponie, którym możemy przemywać także ciało.
Bibliografia
1. Ahearn DG, Simmons RB: Malassezia Baillon. In: Kurtzman CP, Fell JW (red): The yeasts – a taxonomic study. Wyd. IV. Elsevier, Amsterdam 1998
2. Mittag H: Fine structural investigations of Malassezia furfur. II. The envelope of the yeast cells. Mycoses, 1995
3. Benham RW: The cultural characteristics of Pityrosporum ovale – a lipoliphic fungus. J Investig Dermatol, 1939
Komentarze
margaretka - 2019-03-28 09:43:02
polecam wszystkim którzy mają problem z łupieżem pstrym na głowie zestaw pityver bo jest mega delikatny a jednak robi dobre rzeczy
Ursha - 2019-03-23 14:21:49
jeżeli masz te różowe plami to biegnij szybko do lekarza. lepiej od samego początku zająć się tym łupieżem, bo później będzie tylko coraz gorzej. a odpowiedz dokładną jak zwalczyć łupież pstry głowy to dostaniesz od lekarza o ile to jest to co ci się wydaje. oby nie :)
Lucy1989 - 2019-03-09 19:18:45
Zauwazylam trzy dni temu takie male rozowe plamki. Czy to jest łupież pstry głowy? Co powinnam zrobic?
kejti - 2019-03-01 08:16:29
Jak to się mówi - mądry Polak po szkodzie. Ja też się już nauczyłam po tym jak miałam łupież pstry głowy.. Nie ma że boli, trzeba działać by się tego pozbyć. :)
remi - 2019-02-21 16:43:58
łupież pstry nie tylko dotyka skóry głowy ale może przejść praktycznie wszędzie. moj brat kiedyś złapał to dziadostwo i później była męczarnia by się tego pozbyć, ale teraz jest już znacznie lepiej. z tego co pamiętam to używał jakiś specyfików od lekarza i pityver. głupi był, bo łaził bez klapek w aquaparku.. chyba już się nauczył ;)
Dorota - 2019-02-16 13:33:54
Ramiona. Używałam i w sumie cały czas używam zestawu ze strony :) Już jest dużo lepiej, tyle że plamy jeszcze do końca nie zniknęły
Xlorak - 2019-02-15 11:24:14
P. Doroto, jak w końcu udało się pani poradzić z tym problemem? Choroba dotyczyła tylko skóry głowy czy innych części ciała też?
Dorota - 2019-02-03 09:40:09
No tak jest wygodniej i szybciej. Jak dla mnie każdy niech sobie używa czego chce do zwykłego mycia, tylko te kosmetyki z apteki powinny być mądrzej skomponowane i wcale nie mówię tylko o szamponach w tym stylu, ale też o zwykłych kremach :P Bo jak ktoś się nie zna to może sobie zrobić krzywdę, bo skoro coś można kupić w aptece to na pewno jest porządne :D Ja mam ogólnie nadwrażliwą skórę, jeszcze dodatkowo walka z łupieżem pstrym to był koszmar.
M. - 2019-01-27 19:22:46
Słabe jest to, że sls jest często nawet w leczniczych szamponach, trochę paradoks. Akurat w Pityverze nie, ale kilka razy się z tym spotkałam w innych środkach. Zastanawiam się, czy to przywiązanie do slsów nie wynika z tylko tego, że ludzie się po prostu przyzwyczaili do tego, że szampon MUSI się pienić, żeby myć :) Swoją drogą dość szkodliwy mit, bo po co traktować i tak już nadwrażliwą skórę silnym detergentem.
Akita - 2019-01-22 13:05:59
Z moich obserwacji wynika, że jeden się szybko zarazi, a inny nie. Co nie zmienia tego, że tych zasad higieny lepiej przestrzegać, bo np. na tym wymienionym basenie można złapać grzybicę i wiele innych rzeczy.