Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Plamy na ciele – poznaj przyczyny

Strona główna » Blog » Plamy na ciele – poznaj przyczyny

Plamy na ciele są częstą reakcją organizmu na różne czynniki zewnętrzne, jak również oznaką, że zachodzą w nim pewne zmiany. Mogą być efektem alergii, ale też informować o poważnych chorobach, które mogą w przyszłości zagrozić nam oraz naszym bliskim. Niezależnie od tego, czy towarzyszą im inne objawy takie jak swędzenie lub zaczerwienienia, czy też w niczym nam nie przeszkadzają, należy skonsultować się z dermatologiem, który określi, czy jest to groźna dolegliwość, oraz dobierze odpowiednią ścieżkę leczenia, jeśli to konieczne.

Plamy na ciele – alergiePlamy na ciele

Plamy na ciele mogą być efektem reakcji obronnej organizmu po zetknięciu z czynnikiem, na który jesteśmy uczuleni. Wysypka, czerwone plamy i swędzenie to objawy alergii skórnych. Częstą ich przyczyną są związki chemiczne zawarte w roślinach – alergikom wystarczy odrobina tych substancji, by wystąpiły u nich niepożądane efekty. Innym powodem może być kontakt z produktami do prania zawierającymi określone alergeny skórne. Pojawiających się wtedy pęcherzyków nie powinno się drapać ani przebijać, ponieważ sprzyja to rozprzestrzenianiu się oraz zaostrzeniu wysypki. Odpowiednio dobrana przez lekarza metoda leczenia może znacznie złagodzić objawy alergii.

Pityver - zestaw na łupież pstry

 PITYVER
NATURALNE ROZWIĄZANIE NA ŁUPIEŻ PSTRY  POWODUJĄCY PLAMY NA CIELEKUP TERAZ

Plamy na ciele – jakie choroby mogą zwiastować?

Plamy na ciele często są objawami bardziej lub mniej groźnych chorób, jednak każde z nich wymagają konsultacji z lekarzem. Mogą różnić się wielkością, kształtem, kolorem oraz intensywnością, a także towarzyszącymi im dolegliwościami, takimi jak swędzenie, ból, pieczenie, zaczerwienienie.

Można wyróżnić między innymi:

  • rumień – są to plamy czerwone na ciele, które powstają na skutek infekcji w obrębie skóry lub stanowią efekt podrażnienia czy stanu zapalnego. Jego odmianą jest rumień guzowaty, który ma postać bolesnych guzów. Może zwiastować gruźlicę lub choroby zapalne jelita grubego.
  • wysypka – ciemne, czerwone plamki na ciele, które mogą być skutkiem problemów dermatologicznych lub alergii, ale także informować o różyczce lub ospie wietrznej. Jeżeli ma postać pęcherzyków i występuje głównie na tułowiu i twarzy, a towarzyszy jej ból i pieczenie, może być oznaką półpaśca.
  • miejscowe odbarwienia skóry – białe plamy na ciele są oznaką bielactwa nabytego i pojawiają się zazwyczaj na dłoniach, twarzy, szyi i w okolicach narządów płciowych. Nie towarzyszą im żadne inne objawy. Są zazwyczaj efektem procesu autoimmunologicznego.
  • siniaki – sinoczerwone plamki na ciele, które występują pod skórą. Powstają na skutek przerwania ciągłości naczyń krwionośnych lub nieprawidłowości krzepnięcia krwi, a u kobiet pojawiają się też w związku z cyklem miesiączkowym.
  • łupież pstry – czerwone lub brązowe plamy na ciele, które w początkowej fazie choroby są nieregularne i złuszczają się. Po jakimś czasie zlewają się ze sobą, a w ich miejscu pojawiają się odbarwienia. Łupież ma podłoże grzybicze i w większości przypadków dotyka dorosłych – zachorowania wśród dzieci zdarzają się sporadycznie. Żadne leczenie nie jest w stanie wyeliminować go całkowicie. Plamy na ciele pojawiają się w miejscach o zagęszczonym występowaniu gruczołów łojowych, czyli na głowie, karku, plecach, górnej części klatki piersiowej i ramionach.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW

Plamy na ciele – postępowanie

Plamy na ciele to objawy, które powinno się zawsze konsultować ze specjalistą. Określi on problem i wybierze ścieżkę leczenia, która pozwoli na pozbycie się niechcianych dolegliwości. Samodzielne leczenie nieznanych problemów skórnych jest przeciwwskazane, ponieważ może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i spowodować nasilenie się objawów.

Należy pamiętać, że wszelkie nieprawidłowości skórne, a szczególnie plamy na ciele, pęcherze oraz złuszczanie się naskórka, mogą być przyczyną groźnych chorób i nie wolno ich lekceważyć. Większość z nich daje znak o tym, że w organizmie dzieje się coś złego, co może zagrozić naszemu życiu.


Bibliografia

1. Dworecka-Kaszak B., Adamski Z., Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia, 2005
2. Kwaśniewska J., Mikologia Lekarska, 2006
3. Adamczyk K., Garncarczyk A., Antończak P., The microbiome of the skin, 2018

6 głosów

Komentarze

23Ulka23 - 2020-09-06 21:31:11

u mnie siostra ma atopowe zapalenie skóry i kiedy wuszedł jej łupież pstry to zignorowała pierwsze objawy, bo myślała że to azs i przeniosła go na mnie xD

anonimek - 2020-09-04 23:45:45

No neistety masz rację, latem często takie plamki na ciele wychodzą i ludzie nie zdają sobie sprawy co to jest i dopiero w późnym stadium okazuję się, że to łupież pstry

Olka - 2020-09-04 19:13:49

U mnie pomogła emulsja do ciałą bardzo, bo jakby te plamy zaczęły mi się złuszczać, przez co bardzo szybko udało się powstarzymać tego bubla :)

Patryk - 2020-09-02 15:04:45

Moja skóra bardzo źle reaguje na słońce i często takie plamki wychodzą latem. Najlepiej używać balsamu 50 do opalania, wtedy jesteśmy mniej narażeni na takie wychodzenie plam na ciele

anonim - 2020-08-30 16:27:13

Skóra jest bardzo podatna na takie plamki, nawet jak używamy cudzego ręcznika to może nam wyjść łupież pstry na ciele :( musimy bardzo dbać o higienę osobistą

Jess - 2020-08-26 17:25:27

Ja miałam takie plamki w miarę w kolorze skóry na dekoldzie i okazało się że to wina samoopalacza ://// bo stosowałam go za często czy coś (2x na dzień)

Marian - 2020-08-24 22:56:20

Zwłaszcza latem może dojść do takich plam na ciele, warto stanąć raz a porządnie przed lustrem i się przejrzeć ;)

Renia - 2020-08-21 17:06:56

Jak zobaczymy takie plamy na ciele to najlepiej iść do dermatologa, on nam powie co i jak ;) lepiej nie stawiać samemu diagnoz..

Denis - 2020-08-20 23:04:48

Ze zmianami skórnymi już tak jest, ludzie przejmują się pieprzykami, ale już plamami na ciele nie i tu jest błąd bo to też może coś wskazywać :/

zenek - 2020-08-20 13:45:15

Jak zobaczymy u siebie coś niepokojącego to najlepiej od razu iść do dermatologa, może to będzie łupież pstry, ale może też być trądzik różowaty, czy reakcja alergiczna. No nie olewajmy tego

Anka45 - 2020-08-19 22:34:48

U mnie plamy na ciele pojawiły się w momencie zmiany kosmetyków na jakieś chińskie, poszłam do dermatologa i właśnie okaząło się że to łupież pstry. Dostałam emulsję do ciała i specjalną maść i znikło ;)

Xx89 - 2020-08-19 22:08:04

Moje plamki były lekko czerwone i okazało się, że to łupież pstry.. miałąm zbyt tłuste kosmetyki

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊