Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czerwone plamy na ciele? Sprawdź, o jakiej chorobie mogą świadczyć!

Strona główna » Blog » Czerwone plamy na ciele? Sprawdź, o jakiej chorobie mogą świadczyć!

Czerwone plamy na ciele mogą stanowić duży problem, ponieważ ich charakter może być stały lub przejściowy, objawy towarzyszące mogą być uciążliwe podobnie jak leczenie, mogą stanowić skutek wielu różnych chorób. Są dużym problem, ponieważ ich charakter może być stały lub przejściowy, objawy towarzyszące mogą być uciążliwe, podobnie jak leczenie. Jakie choroby mogą objawiać się w postaci czerwonych plam?

Plamy na ciele różnej postaci

Plamy na ciele mogą rozprzestrzeniać się na niektórych partiach- nogach, ramionach, plecach lub występować na całości skóry. O jakich chorobach świadczą?

  • Łupież pstry – zakaźna choroba, która objawia się występowaniem czerwonych lub brunatnych plam w okolicach barków, pleców oraz klatki piersiowej. Plamom towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz podrażnienie skóry, może się ona mocno łuszczyć i jest podatna na zakażenia. Czerwone plamy na ciele w przypadku tej choroby spowodowane są drożdżakami żerującymi na skórze, żywiącymi się łojem i naskórkiem. Plamy mogą powstawać punktowo, ułożone w pewnych odległościach od siebie, jednak w przypadku nieleczenia przypomina zlewającą się jedną, dużą plamę, obejmującą np. całą klatkę piersiową. Choroba atakuje również barki, ramiona i szyję, przenosi się na całe plecy. Swędzące, nieleczone plamy mogą doprowadzić do zapalenia skóry, a co za tym idzie do powstawania ran, które są bardzo oporne w leczeniu.   Choroba jest trudna i długotrwała w leczeniu, jednak przy zastosowaniu odpowiednich leków- doustnych, oraz substancji nakładanych powierzchniowo- maści, kremów antygrzybicznych, stosowanie emulsji myjących, które zmniejszają świąd, można pozbyć się jej całkowicie.

  • Alergia – czerwone plamki na ciele mogą zostać wywołane alergenami, które niekorzystnie wpływają na podrażnienie skóry. Poprzez zetknięcie z alergenem, skóra reaguje wstrząsem, który objawia się powstawaniem czerwonych plam, świądu oraz podrażnienia. W gorszych przypadkach alergen może wywołać grubą wysypkę która w dalszym etapie przeradza się w atopowe zapalenie skóry. Alergia jest chorobą łatwą w leczeniu, zażywanie leków antyhistaminowych, maści leczących podrażnienie oraz emulsji do mycia skóry atopowej może całkowicie zaleczyć skórę.

  • Różyczka – plamy czerwone na ciele może wywołać właśnie ta choroba zakaźna. Kontakt z osobą zarażoną wywołuje wystąpienie choroby już w przeciągu kilku dni. Różyczka wywołuje czerwone plamy na ciele oraz wiele innych objawów: wysypkę, gorączkę, ból głowy. Dotyka szczególnie dzieci, jednak również osoby dorosłe są narażone na zachorowalność. Choroba ta jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, które robią specjalne badania w pierwszym trymestrze ciąży potwierdzające lub eliminujące wirusa różyczki we krwi, ponieważ wirus może spowodować poronienie. Różyczkę leczy się antybiotykiem i specjalnymi maściami i emulsją.

  • Znamię Becera – choroba wywołująca brunatne lub czerwone plamy na ciele występujące na szyi lub plecach. Plamom towarzyszy owłosienie lub grudkowata wysypka. Oprócz nieestetycznego wyglądu, choroba nie przynosi innych objawów, czerwone plamy na ciele wywołane znamieniem Becera można usunąć chirurgicznie lub laserowo.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW

Czerwone plamy na ciele, czy są groźne?Czerwone kropki na plecach

Czerwone plamy na ciele nie są groźne jeśli nie stanowią o chorobie zakaźnej, takiej jak różyczka, ospa czy łupież pstry. To właśnie ta ostatnia choroba może powodować najgorsze skutki, ponieważ prowadzi do zakażenia skóry i przenoszenia się z dużą częstotliwością. Jeśli zauważymy u siebie czerwone plamy na ciele, które swędzą, wywołują łuszczenie oraz powstawanie ran, należy niezwłocznie poradzić się specjalisty- lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub farmaceuty, który wskaże leczenie.

Niestety farmakoterapia oraz leczenie dodatkowe w przypadku pojawienia się plam na skórze jest długie, jednak tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich środków może przynieść odpowiednie efekty. W leczeniu pomocna jest porada lekarska, jednak zacznijmy od zastosowania dobrych dermokosmetyków, które mogą w domowym zaciszu znacznie przyspieszyć leczenie, zregenerować naskórek i zniwelować świąd.


Bibliografia

1. Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia. 1990
2. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia,2007
3. Terui T., Kudo K., Tagami H., Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur, 1999
4. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008

13 głosów

Komentarze

Jula - 2020-09-16 21:31:17

moja koleżnka całe dzieciństwo zmagała się z różyczką, pamiętam do dziś jak wyglądała i była cała w czerwonych plamkach

Emilka - 2020-09-16 18:18:49

u mnie łupież pstry najpierw ujawnił się cielistymi kropkami, wtedy to olałam i dopiero po jakimś czasie zrobiły się mocno czerwone :( pomogły mi wtedy mocne dermokosmetyki, nie lekceważcie pierwszych objawów ludzie

Haruno - 2020-09-13 23:49:14

Od słońca też mogą wychodzić czerwone plamki, ogólnie w tych miesiącach letnich trzeba się pilnować

kLARISA - 2020-09-12 19:56:57

Ja gdy zobaczyłam u siebie czerwone plamki na ciele, a dokładnie dekolcie to od razu pobiegłam do lekarza, no jestem z tych co mają czarne myśli do razu xD na szczęście była to zwykła reakcja alergiczna na nowy balsam do ciała

Patrycja-1344 - 2019-11-29 14:22:02

Gdy nasze dziecko miało czerwone plamy na ciele to strasznie wariowaliśmy. Myśleliśmy, że właśnie może to być łupież pstry, a było to zupełnie co innego i nie groźnego uff..

ttaśka223 - 2019-11-25 21:41:46

W przypadku mojej koleżanki czerwone plamy na ciele świadczyły o zwykłym uczuleniu :D

fortuna - 2019-11-24 14:18:19

Dobrze, że te czerwone plamy na ciele można łatwo zdiagnozować. Łupież pstry jest do wyleczenia jestem tego przykładem:)

luda - 2019-11-22 09:11:03

@Friga-bb No ja właśnie ostatnio miałem całe plecy w czerwone kropki. Okazało się później, że była to wina szamponu do włosów, z którego korzystałem..

Friga-bb - 2019-11-18 16:06:23

Gdy tylko jakieś plamy zaczynają się pojawiać na moje skórze to czym prędzej lecę na wizytę do dermatologa. Wiem, że czerwone plamy na ciele równie dobrze mogą być spowodowane uczuleniem, ale moim zdaniem nie ma co lekceważyć takich sytuacji.

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊