Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Brązowe plamy na ciele? Dowiedz się, jaka to choroba!

Strona główna » Blog » Brązowe plamy na ciele? Dowiedz się, jaka to choroba!

Brązowe plamy na ciele mogą być wywołane różnymi chorobami, jedne są groźne, inne nie przeszkadzają w życiu codziennym. Na co warto zwracać uwagę?

Brązowe plamy na ciele- jaka to choroba?

Brązowe plamy na ciele mogą być przyczyną takich chorób jak:

  • Łupież pstry – brązowe plamy na skórze występują na klatce piersiowej, barkach oraz plecach, powodują nieprzyjemne swędzenie, które w dalszym etapie może wywołać rany i zakażenie skóry, zapalenie skóry oraz uciążliwe łuszczenie, choroba wywołana jest drożdżakami, które żywią się łojem wytwarzanym naturalnie przez gruczoły łojotokowe, oraz naskórkiem, niestety łupież pstry jest chorobą zakaźną, co stanowi duże zagrożenie dla innych, zdrowych osób, ponieważ zarazić jest się bardzo łatwo. Plamy po czasie mogą utworzyć dużą, brunatną, jednolitą plamę, której leczenie jest długotrwałe i wymaga pomocy farmakolkogicznej specjalisty, jednak tabletki i odpowiednie kosmetyki przynoszą efekt.

  • Plamy wątrobowe – mimo nazwy nie są spowodowane chorobami wątroby, nazwane zostały w ten sposób, ponieważ ich kolor podobny jest do naturalnego odcienia wątroby, występuje gównie na dłoniach i rękach, dotyka osoby po 40 roku życia (niekiedy młodsze), choroba spowodowana jest zbyt mocnym eksponowaniem skóry na słońcu. Brązowe plamy na ciele wywołują dodatkowych problemów, jednak nieestetyczne plamki, nazywane plamami starczymi można usuwać laserowo.

  • Znamię Beckera – brązowe plamy na ciele pojawiają się we wczesnym dzieciństwie lub już w życiu płodowym, choroba dotyczy szczególnie mężczyzn, jednak zdarza się również u kobiet. Objawia się występowaniem brązowych dużych plam na plecach, karku lub ramionach, które zdarzają się być owłosione i wypukłe. Choroba nie niesie za sobą innych objawów, jednak nieestetyczne brązowe plamy na ciele można usunąć chirurgicznie i laserowo.

  • Ostuda (melasma) – choroba kobiet w ciąży lub przyjmujących środki antykoncepcyjne, ale również może być wywołana nadmiernym wystawianiem skóry na słońce lub stosowaniem nieodpowiednimi kosmetykami zawierającymi salicylany czy cytryniany, lub co najgorsze- guzami jajników. Ostuda występuje na twarzy w postaci małych plamek, lub jednej dużej plamy, leczenie to wyrównanie gospodarki hormonalnej, odstawienie leków antykoncepcyjnych oraz szkodliwych kosmetyków, specjalistyczne leczenie guzów.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW

Brązowe plamy na ciele- czy jest się czym martwić?Brązowe plamy na plecach

Brązowe plamy na ciele w większości przypadków nie powinny nas martwić, ponieważ zwykle stanowią problem estetyczny, którego pozbyć się można u lekarza chirurga lub w salonie medycyny estetycznej. Inaczej sprawa się ma w przypadku łupieżu pstrego. Jeżeli brązowe plamy na ciele świadczą o zachorowaniu na łupież pstry, należy niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Specjalista oceni, czy potrzebne są leki doustne, czy w początkowej fazie można rozpocząć walkę z chorobą maściami i emulsjami do mycia ciała likwidującymi drożdżaki.

Obecna kosmetologia oraz kosmetyki mogą w mało inwazyjny sposób pomóc w walce z plamami na skórze, których nikt nie lubi. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące zmiany skórne, udajmy się do specjalisty, który pomoże w zdiagnozowaniu problemu.


Bibliografia

1. Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
2. Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia. 1990
3. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008
4. Kwaśniewska J., Mikologia Lekarska, 2006

21 głosów

Komentarze

kut - 2020-09-24 14:34:13

A może to być wstęp do łupieżu pstrego, zwłaszcza latem kiedy to skóra na słońce jest tak narażona

Strudel - 2020-09-23 02:03:58

podobno od jedzenia ostrych przypraw skóra bardzo reaguje, czasem powstają takie brązowe plamy lub trądzik np.

angielka - 2020-09-22 00:02:54

ja zawsze ma, brązowe plamy na ciele mam od słońca i tylko pantenol pomaga zawsze

gumowaOponka243 - 2019-11-15 11:37:44

Dobrze, że istnieją sprawdzone sposoby na usuwanie takich brązowych plam na ciele. Nauka pozwala na coraz to lepsze i mniej inwazyjne metody. Podoba mi sie na cała koncepcja naturalnych kosmetyków.

Maciek - 2019-11-13 16:44:42

Niedawno własnie zauważyłem na swoim ciele plamy, ale nie były one brązowe. Okazało się, że plamy były spowodowane uczuleniem na antyperspirant. Już się bałem, że może to być łupież pstry, ponieważ mój tata miał go rok temu, ale udało mi się go usunąć stosując zestaw oferowany przez pityver.

huku - 2019-11-10 22:21:19

Takie brązowe plamy na ciele często można zauważyć u starszych ludzi i z tego co kojarzę to ma to związek z wątrobą.

zober000 - 2019-11-08 07:45:33

Ja w dzieciństwie miałem znamię beckera. W okolicach łopatki. Na szczęście było bardzo małe i gdy dorosłem stało się praktycznie niewidoczne.

HalinazNadarzyc - 2019-11-07 09:59:00

dlatego moim zdaniem najważniejsze to wizyta u dermatologa. On będzie wiedział na 100% czym takie brązowe plamy na ciele są spowodowane.

lisica88 - 2019-11-05 12:10:56

Ciekawy artykuł, który uświadamia, że brązowe plamy na ciele wcale nie muszą oznaczać łupieżu pstrego. Szczerze to takie lekkie brązowe plamki na ciele często zauważam u starszych ludzi.

Kup teraz
Zestaw na łupież pstry Pityver

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊