Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Plamy po łupieżu pstrym – co musisz o nich wiedzieć

Strona główna » Blog » Plamy po łupieżu pstrym – co musisz o nich wiedzieć

Plamy po łupieżu pstrym bywają stosunkowo uciążliwe i mogą być źródłem wielu kompleksów. Obniżają poczucie własnej wartości i przysparzają wielu zmartwień. Są jednak sposoby, by pozbyć się ich znacznie szybciej. Jeśli borykasz się z tym problemem, to przeczytaj koniecznie!

Plamy po łupieżu pstrym – jak wyglądają?Plamy po łupieżu pstrym

Plamy po łupieżu pstrym są charakterystycznym objawem tej choroby. Charakteryzują ją ”pstre” plamy, stąd wywodzi się nazwa choroby. W fazie początkowej plamy mogą być od koloru różowego po ciemno brunatny o dość nieregularnym kształcie ale z mocno zaznaczonymi krawędziami. Plamy te mogą zlewać się ze sobą a następnie złuszczać. Mogą osiągać stosunkowo sporą średnicę – około 3-4 mm.

Po zakończeniu leczenia plamy po łupieżu pstrym mogą pozostać jeszcze przez pewien czas a dodatkowo można zaobserwować, że w trakcie opalania skóra w tym miejscu nie opala się.

Wtedy w porównaniu do opalonej skóry miejsca dotknięte zmianami chorobowymi są bardzo jasne a ich brzegi mogą być szarawe. Zmiany takie powstają najczęściej w miejscach, w których znajduje się duża ilość gruczołów łojowych np. na ramionach, klatce piersiowej, głowie, plecach czy karku. Mogą występować również w innych miejscach. Czasami w tych miejscach występuje dodatkowo pieczenie i świąd.

Plamy po łupieżu pstrym – jak powstają?

Plamy po łupieżu pstrym powstają dlatego, że grzyb (drożdżak) Malassezia furfur, który wywołuje łupież pstry kolonizując się wytwarza specyficzne substancje chemiczne. Grzyb ten stale zasiedla fizjologiczną florę organizmu człowieka, w neutralnych warunkach nie wywołując jednak stanów chorobowych.

Czasem natomiast u osób podatnych na zakażenie oraz w przypadku zaistnienia sprzyjających warunków środowiskowych, takich jak np. wilgoć drożdżaki namnażają się w zbyt dużej ilości wywołując chorobę

Substancje chemiczne takie jak kwas azelainowy, które wytwarzany jest przez grzyby Maassezia furfur hamują tworzenie melaniny w skórze – czyli naturalnego pigmentu skóry, a co za tym idzie nie jest możliwe opalenie skóry w miejscu zajętym przez drożdżaki. Powstają więc charakterystyczne białe plamy. Plamy te są znacznie mniej widoczne w okresie zimowym, kiedy nie ma dużej ekspozycji na promienie słoneczne.

Pityver - zestaw na łupież pstry

WYBIERZ PITYVER
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE NA PLAMY PO ŁUPIEŻU PSTRYMKUP TERAZ

Plamy po łupieżu pstrym – jak długo się utrzymują?

Nawet po wyleczeniu choroby białe, mozaikowe plamki utrzymują się przez pewnie czas. Zazwyczaj jednak znikają po kilku tygodniach do zaledwie miesiąca po leczeniu. Niestety zdarza się również, że w mniejszej ilości przypadków plamy na skórze mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po zakończeniu leczenia.

Plamy po łupieżu pstrym – czy znikają samoczynnie?

Plamy po łupieżu pstrym po zakończeniu leczenia znikają do około kilku miesięcy. Żeby ten czas skrócić warto stosować odpowiednie preparaty na łupież pstry. Zazwyczaj leczenie miejscowe w zupełności wystarcza. Warto stosować wcierki czy kremy pochodzenia naturalnego. Tego typu produkty poleca się aplikować we wszystkich miejscach dotkniętych zmianami chorobowymi z dużą częstotliwością.

Do naturalnych preparatów, które można stosować miejscowo należą:

  • Pasta czosnkowa – ze świeżo wyciśniętego czosnku,
  • Soda oczyszczona – wcierać w plamy pokryte łuszczącym się naskórkiem,
  • Ocet jabłkowy – można wykonywać okłady a także dodawać łyżeczkę do herbaty np. rumiankowej,
  • Pasta z kurkumy – wcierać w miejsca dotknięte chorobą.

Plamy po łupieżu pstrym – Podsumowanie

Plamy po łupieżu pstrym mają tendencję do nawrotów wraz z nawrotem choroby. W związku z tym dbałość o higienę i profilaktykę u osób raz dotkniętych chorobą w przeszłości musi być szczególnie duża. Bardzo ważne jest, by terapię lekami przeciwgrzybicznymi stosować ściśle według zaleceń a czasu leczenia nie można skracać, ponieważ zwiększa to ryzyko nawrotów. Czasem stosuje się leki przeciwgrzybicze profilaktycznie raz w miesiącu, by zapobiec nawrotom choroby. Pocieszeniem jest fakt, że plamy u większości osób nie utrzymują się długo. Zazwyczaj całkowicie znikają do około miesiąca po zakończeniu leczenia.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW


Bibliografia

1. Baran W., Batycka A., Baran E., Leczenie zakażeń grzybiczych skóry gładkiej, skóry owłosionej głowy, paznokci i błon śluzowych, 2008
2. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia, 2007
3. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013

8 głosów

Komentarze

Kamil - 2020-10-28 23:01:03

u mnie takie plamy po łupieżu pstrym powstały przez to, że od mojej maści, którą miałem zapisaną od lekarza, jakby ta skorupa odpadła razem z łupieżem ;)

MalGocha - 2020-10-27 11:24:07

jeśli chodzi o te domowe sposoby to nie jestem przekonana ;) Chyba jednak wybiorę odpowiednie dermokosmetyki na ttakie plamy po łupieżu pstrym. Mamy pewność, że nic nam się nie rozniesie po ciele chociaż

Jajak - 2020-10-23 23:46:47

Plamy po łupieżu utrzymają się tak długo jak o nie nie zadbamy :) Oczywiście może być tak, że znikną samoczynnie, ale raczej dzieję się tak rzadko po wielu miesiącach. A jak chcemy się pozbyć wcześniej to chyba jedynie samoistne działanie coś nam pomoże w pozbyciu się :)

twentytwo - 2020-10-20 16:23:51

moje plamy po łupieżu pstrym zniknęły samoczynnie, bo miałam je w takim miejscu, że pewnie od obcierania w końcu zniknęły :D

Emi. Maj. - 2020-10-18 23:23:41

Moje plamki po łupieżu pstrym wyglądały jak takie białe kropeczki, jakbym się nieregularnie opaliła czy coś.. wystarczyło tylko myć się szorstką stroną gąbki przez kilka tygodni i zeszło paskudztwo ;)

Klara980930 - 2020-10-13 22:15:42

Moje plamy po łupieżu pstrym zniknęły samoczynnie po kilku tygodniach, myłam się w tym miejscu chropowatą częścią gąbki i to wystarczyło :)

Kiri kari kumi - 2020-10-09 15:14:56

Ja stosowałam specjalną mieszankę z sody i potem przykładałam zieloną herbatę na waciku do miejsca z plamką po łupieżu pstrym, bardzo szybko zeszło

Mamba - 2020-10-08 16:11:32

soda oczyszczona na skórę? już sobie wyobrażam jak skóra będzie tam wysuszona ;)

Ludiw - 2020-10-08 15:59:55

tak, plamy po łupieżu pstrym samoczynnie zniknęły u mnie, bo nawet nie wiedziałem na początku, że to było to, dopiero lekarz mnie uzmysłowił, ale w końcu samo odpadło

Irka - 2020-10-08 09:11:02

takie plamy po łupieżu pstrym mogą nawet się utrzymać kilka dobrych tygodni jeśli są w dobrym miejscu i nie są obcierane, moja córka miała na plecach i musiałam jej pomóc do końca zetrzeć te plamy

Ken - 2020-10-07 07:45:34

jak stwierdzono mi to choróbsko musiałem stosować emulsje do ciała i też zostały mi takie brzydkie plamy po łupieżu pstrym, żona wtedy zrobiłą mi taki domowy peeling, którym ścierałem sobie codziennie tors i po czasie samo znikło

anonim - 2020-10-07 00:12:07

kiedy mi się łupież pstry jakby zdrapał, chodzi mi tutaj o tą wypułką część, która zostałą po stosowaniu maści to zostałą mi taka plamka i naprawdę długo się utzrymywała, no z kilka tygodni jak nic. Starałąm się myć tam szczotką taką twardą i po czasie się unormował odcień skróry

MarekMarc - 2020-10-06 23:43:54

Polecam sodę oczyszczoną na usuwanie plam po łupieżu, u mnie nie podrażniła się w ogóle skóra, a szybko chociaż plamka zniknęła :))

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊