Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry na nogach. Jak się go pozbyć ?

Strona główna » Blog » Łupież pstry na nogach. Jak się go pozbyć ?

Łupież pstry na nogach to problem, z którym zmaga się wielu ludzi. Zarówno dorośli jak i dzieci. To choroba o podłożu grzybiczym, wywołana przez grzyby z rodzaju Malassezia. Grzyby te występują naturalnie w mikroflorze skóry, jednak w pewnych warunkach mogą stać się organizmami chorobotwórczymi. Choroba ta ze względu na aspekty estetyczne może przyczynić się do powstania kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości.  Jak sobie z nią radzić ?

Łupież pstry na nogach – objawyŁupież pstry na nodze

Łupież pstry na nogach występuje w postaci niewielkich plamek na skórze nóg. Plamy te początkowo małe, mające ok 3-4 mm, mogą zwiększać swoje rozmiary, zajmując coraz większy obszar skóry. Plamy te mogą przybierać różne kolory od jasnoróżowego po żółty, beżowy, czerwony, aż po ciemnobrązowy. Na zainfekowanej skórze pojawia się także białawy nalot, na skutek łuszczenia się naskórka. Może też pojawić się świąd i pieczenie.

Leczenie łupieżu pstrego na nogach

Łupież pstry na nogach – jak się go pozbyć? Sposobów na walkę z łupieżem jest wiele. Ważna jest jednak cierpliwość i konsekwencja w leczeniu.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, można stosować:

  • dobre produkty myjące o naturalnym składzie (płyny do mycia, żele, emulsje czy też szampon na łupież pstry),
  • maści o działaniu miejscowym,
  • leki doustne (jeśli wcześniejsze metody okazały się niewystarczające).

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW

Dobre produkty myjące o naturalnym składzie, płyny do mycia, żele, emulsje mogą się sprawdzić, gdy mamy do czynienia z łagodnymi objawami choroby. Ważne by te preparaty miały w swoim składzie selen lub kwas salicylowy, który ma właściwości przeciwgrzybicze. Jeśli ta metoda nie wystarcza możemy zastosować maści do stosowania miejscowego, które w swoim składzie zawierają substancje aktywne takie jak: klotrimazol, kektonazol czy mikonazol.

Dowiedz się czy łupież pstry jest zaraźliwy:
https://poznajpityver.pl/blog/lupiez-pstry-czy-jest-zarazliwy/

Jeśli objawy nie ustąpią możemy udać się do specjalisty po leki doustne, zawierające substancje czynną ketokonazolem, flukonazolem czy itrakonazolem. Przede wszystkim jednak warto zadbać o zachowanie podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę czy w miejscach publicznych (solarium, basen) są stosowane zasady czystości. Zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, z ograniczeniem tłuszczy i przetworzonej żywności może też pomóc w walce z  łupieżem.

Łupież pstry na nogach – problematyka

Łupież pstry na nogach może być źródłem wielu problemów. Szczególnie tych związanych z dyskomfortem psychicznym. Plamy na skórze nóg oraz białawy nalot na pewno nie sprawi, że nasze nogi będą się prezentować atrakcyjnie, a my czuć dobrze. Łupież może przyczynić się do wielu kompleksów, a nawet do obniżenia poczucia własnej wartości. Możemy czuć się niekomfortowo sami ze sobą, ale też  wśród innych ludzi. Szczególnie dotkliwe to będzie dla tych, którzy lubią się opalać, bo zainfekowane miejsca są odporne na zmianę koloru.

Łupież pstry na nogach to choroba, która może być źródłem wielu kompleksów i gorszego samopoczucia. Na szczęście jest wiele metod, które mogą pomóc w walce z łupieżem. Dobre preparaty myjące o naturalnym składzie, maści czy leki o specjalistycznym składzie mogą przyczynić się do zwalczenia łupieżu. Warto też zachowywać zasady higieny osobistej i odżywiać się w sposób zbilansowany, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jego nawrotu.


Bibliografia

1. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986
2. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
3. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012

7 głosów

Komentarze

Mara5+ - 2020-09-09 14:06:24

ło jezu miałam go na wewnętrzej częsci nóg jakby i miałąm problemy z chodzeniem w lecie, bo aż wstyd się z czymś takim pokazać, a dodatkowo straszny bół

Irkas - 2020-09-04 13:07:50

Od złej higieny też moze taki łupież powstać, np. jak myjecie się jakimś mydłem z chemikaliami to nie dostarczacie żadnych dobrych skłądników i łatwo złapać takiego bubla skórnegp

Andriuuu - 2020-01-03 11:27:57

Łupież pstry na nogach czy w innym miejscu na ciele i tak będziemy musieli zgłosić się do dermatologa i wyposażyć w odpowiedni dermokosmetyk.

heroska2 - 2020-01-01 11:20:00

@klementyna-4786 a może takim cudem bo łupież pstry wywołują drożdżaki, które mogą występować na całym ciele i zostać przeniseione na nogi za pośrdenictwem rąk

klementyna-4786 - 2019-12-26 19:43:48

Kurcze jakim cudem łupież pstry znalazł by się na nogach?!

MELON - 2019-12-25 18:41:41

Łupież pstry na nogach to nic przyjemnego.. spodnie mnie ciągle obcierają i swędzą mnie nogi jak diabli..

Rencia - 2019-12-22 10:16:05

Z łupieżem pstry jest jak z łuszczycą. Może on występować na brzuchu, plecach, głowie jak i na nogach.

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊