Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry a łuszczyca. Jak je odróżnić?

Strona główna » Blog » Łupież pstry a łuszczyca. Jak je odróżnić?

Łupież pstry a łuszczyca mogą być naprawdę dosyć podobne. To z tego względu warto wiedzieć, w jaki sposób je rozróżnić i wiedzieć, czy ma się do czynienia z łupieżem pstrym, czy jednak z łuszczycą. Okazuje się, że rozpoznanie chorób z początku może być nieco trudne, ale wiedząc, czym się charakteryzują, całe zadanie powinno stać się możliwe do wykonania.

Łupież pstry a łuszczyca – jakie są różnice i podobieństwa?Łuszczyca

Warto zastanowić się, jak wygląda łupież pstry. A łuszczyca? Dzięki umiejętności wskazania różnic i podobieństw, o wiele łatwiej będzie rozpocząć właściwe leczenie. Na samym początku warto wspomnieć o tym, co różni te dwie przypadłości. Warto tu jednak zaznaczyć, że różnice są niewielkie oraz na pierwszy rzut oka ciężko rozróżniane. Przede wszystkim łuszczyca w szybszym tempie obejmuje większe obszary ciała. Często pojawia się też w miejscach dość nietypowych, takich jak kolana, czy zgięcia łokci.

Łupież pstry również może się tam pojawić, ale dzieje się to rzadziej i z reguły atakuje tylko jedną część ciała jednocześnie. Łuszczyca ma także tendencje do wyciszania się i ponownego ataku. Dodatkowo w przypadku łuszczycy często zauważyć można charakterystyczną łuskę w chorym miejscu.

To dlatego najlepiej wskazać jest na podobieństwa, a jest ich zdecydowanie więcej.

Na pewno wymienić trzeba:

  • czerwone, swędzące plamy,
  • łuszczącą się skórę,
  • miejscowy obrzęk,
  • wypadanie włosów na chorobowo zajętej przestrzeni.

Łupież pstry a łuszczyca – jak je od siebie odróżnić?

Wiele osób ma wątpliwości pomiędzy tym, czy jest to łupież pstry a łuszczyca. To dlatego, że często różnice są naprawdę znikome. Najlepszym pomysłem będzie udanie się do odpowiedniego lekarza specjalisty, który oceni stan skóry i powie, z którą chorobą ma się do czynienia. Oczywiście pewne podejrzenia można wysnuć również samemu. Przede wszystkim, tak jak było już wspomniane, w przypadku łuszczycy często pojawia się typowa łuska, która pokrywa chorobowo zmieniony obszar i łuszczy się. Dodatkowo łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która od czasu do czasu zanika tylko po to, aby w krótkim czasie znów dać o sobie znać.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW

Łupież pstry a łuszczyca – co robić w przypadku tych chorób?Pityver - zestaw na łupież pstry

Wiadomo, jak męczącym schorzeniem potrafi być łupież pstry. A łuszczyca potrafi być jeszcze gorsza! To dlatego warto wiedzieć, jak działać, gdy wystąpią pierwsze objawy. Na pewno pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza specjalisty, a także zmiana codziennych nawyków. Warto zdecydować się na lżejszą dietę oraz sprawdzić skład ulubionych kosmetyków.

Najważniejsza w postępowaniu jest trafna diagnoza, która pozwala ocenić, z którą przypadłością ma się do czynienia. Dzięki temu od razu można wdrążyć odpowiednie leczenie, które przyniesie oczekiwane rezultaty. Pierwszym krokiem powinno być oczywiście stosowanie odpowiednich dermokosmetyków, które mają pozytywny wpływ na stan skóry. Powinny to być, zarówno preparaty służące do oczyszczania twarzy, jak i kremy, czy maści. W przypadku zmian znajdujących się na całej powierzchni ciała doskonałym pomysłem będzie zainwestowanie w odpowiednie płyny do kąpieli, które zmiękczą i ukoją skórę.Pielęgnacja łupieżu pstergo


Bibliografia

1. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
2. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008
3. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007
4. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014

17 głosów

Komentarze

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊