Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Czego objawem może być łuszcząca się skóra?

Strona główna » Blog » Czego objawem może być łuszcząca się skóra?

Łuszcząca się skóra to problem, na który zwrócimy uwagę przede wszystkim ze względów estetycznych. Wydawać by się mogło, że jest to kwestia wyłącznie kosmetyczna. Jednak może okazać się, że przyczyna takiego stanu rzeczy jest dużo poważniejsza. Sprawdźmy, co nasz organizm chce nam powiedzieć poprzez łuszczenie się skóry na poszczególnych częściach ciała.

Łuszcząca się skóra – jakie choroby może zwiastowaćSucha i łuszcząca się skóra na twarzy.

Łuszcząca się skóra nie jest jednoznaczną wskazówką, że coś w naszym organizmie nie działa tak jak powinno. Bardzo często jest to wynik naszych niedopatrzeń pod względem pielęgnacji. Przykładowo łuszczenie skóry głowy może być skutkiem źle dopasowanych kosmetyków. Nie zmienia to faktu, że łuszczenie się skóry powinno nas zmusić do refleksji nad ogólnym stanem naszego organizmu.

Przywoływana już łuszcząca się skóra głowy przy linii włosów, której towarzyszą swędzenie i czerwone plamy, może być objawem takich chorób jak łuszczyca czy egzema. Z kolei łuszcząca się skóra o tłustej konsystencji i raczej w kolorze żółtym może sygnalizować łojotokowe zapalenie skóry. Choroba ta bardzo często poza skórą głowy dotyka też twarzy, szczególnie okolic nosa i brwi.

Tego typu schorzenia trzeba już leczyć pod okiem specjalisty. Łuszczenie skóry na twarzy znów nie musi od razu powodować sięgnięcia po środki zaradcze najwyższego rzędu. Niektóre typy skóry po prostu charakteryzują się nadmiernym wysuszaniem i co za tym idzie łuszczeniem, pod tym względem również może zawodzić pielęgnacja. Niestety równie często związane jest to z grzybicą lub atopowym zapaleniem skóry. Zwłaszcza ta ostatnia przypadłość może dać się nam we znaki.

Przede wszystkim chorobie tej towarzyszy silny świąd oraz łuszczenie, które może dotyczyć praktycznie każdej części ciała, w szczególności miejsc zupełnie nietypowych. Osoby cierpiące na tę chorobę może dokuczać m.in. łuszcząca się skóra na powiekach. Sucha, łuszcząca się skóra, która na dodatek ma niezdrowy, ziemisty kolor może sugerować, że warto bliżej przyjrzeć się naszej tarczycy. Łuszcząca się skóra to bowiem jeden z objawów niedoczynności tego organu. Dodatkowo możemy zauważyć u siebie przebarwienia łokci i kolan.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!
ZAMÓW

Takie oznaki również są podstawą do konsultacji z lekarzem. Łuszcząca się skóra na nogach to także jeden z pierwszych objawów wspominanej już łuszczycy. Szczególną odmianą łuszczenia się skóry jest łupież pstry. Jest to choroba spowodowana grzybami drożdżopodobnymi. Schorzenie to jest bardzo dokuczliwe ze względu na swędzenie nieleczonej skóry. Możemy uznać, że problem ten nas dotyczy, gdy zaobserwujemy u siebie żółtobrunatne, brązowe, jasnoróżowe lub białe plamy o złuszczającym się naskórku.

Zmiany te przede wszystkim widoczne są na szyi, głowie, brzuchu, a czasem nawet twarzy. Najbardziej dokuczliwe będą latem, ponieważ ogniska grzybicy uaktywniają się na skutek promieni słonecznych. Na szczęście ten rodzaj grzybicy nie jest tak silnie zaraźliwy, jak chociażby grzybica stóp, ale mimo wszystko przy obniżonej odporności możemy się nim zarazić, np. w solarium czy gabinecie masażu. Już po pojawieniu się pierwszych objawów łupieżu powinniśmy zacząć stosować odpowiednie dermokosmetyki na łupież pstry.

Łuszcząca się skóra – jak sobie z nią poradzić

Łuszcząca się skóra, przy zastosowaniu odpowiednich środków zaradczych, wcale nie musi stanowić wielkiego problemu. Czasem wystarczy doraźne stosowanie dermokosmetyków, czasem niewielka zmiana w codziennej diecie.Wiele też zależy od tego, z jakim łuszczeniem mamy konkretnie do czynienia. Jedną z najczęstszych dolegliwości jest łuszczenie się skóry głowy.

Żeby poradzić sobie z tym problemem wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

  • dermokosmetyki są znacznie bardziej przyjazne dla skóry niż szampony z silnie chemicznym składem
  • skóra głowy jest równie wrażliwa na promieniowanie słoneczne, jak inne części naszego ciała
  • łuszcząc się skóra może być spowodowana niewystarczającym nawodnieniem, nasz organizm potrzebuje dziennie od 1,5 do 2 litrów wody

Łuszcząca się skóra na głowie może przestać spędzać nam sen z powiek, jeśli spróbujemy zastosować powyższe reguły. Jeśli natomiast łuszczeniu towarzyszą inne niepokojące objawy, niezwłocznie powinnyśmy skonsultować to ze specjalistą.


Bibliografia

1. Kiedrowicz M., Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Identyfikacja grzybów z rodzaju Malassezia oraz ocena ich występowania w skórze pacjentów z wybranymi chorobami dermatologicznymi i u osób zdrowych, 2010
2. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012
3. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
4. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013

14 głosów

Komentarze

Nick - 2020-10-15 15:11:15

lepiej udać się do lekarza jak widzimy coś takiego jak łuszcząca się skóra, choroby jakie może zwiastować mogą być inne niż łupiez pstry, no najlepiej iśc po prostu do dermatologa, niż nabawić się poważnych powikłań potem naszej złej decyzji

Klakier - 2020-10-15 09:46:52

Warto skórę nawilżać, jakies olejki, maści, kremy to na pewno jest potrzebne do pełnego wyzdrowienia :)

Agnes - 2020-10-13 22:14:30

Ojej kiedy dopadł mnie łupież pstry w sferze intymnej to skóra potrafiła mi schodzić w dużych kawałkach, wtedy oprócz specjalnych kosmetyków musiałam brac leki od lekarza ://

Kaszka - 2020-10-09 21:03:17

U mnie jakby te plamki które miałam na ciele zaczęły sie łuszczyć, poradziłam sobie z nią stosując odpowiednie maści i emulsje :)

casta1 - 2019-10-27 14:42:52

Równie dobrze łuszcząca się skóra może być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu/opalania się.

Ecio23 - 2019-10-24 19:47:56

Ach przechodziłem kiedyś przez to wszystko. Łupież pstry i łuszcząca się skóra to naprawdę przykra sprawa..

Mertyn - 2019-10-21 10:57:50

Ja gdy zauważyłem u siebie na skórze objawy podobne do łupieżu pstrego to czym prędzej poleciałem na wizytę u specjalisty. Na szczęście było to tylko zwykłe uczulenie.

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊