Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry a bielactwo. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić te dolegliwości

Strona główna » Blog » Łupież pstry a bielactwo. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić te dolegliwości

Łupież pstry a bielactwo, łatwo pomylić te dwie choroby ze względu na podobne objawy, jednak dzięki odpowiedniej diagnozie specjalista łatwo sprecyzuje, na co chorujemy. Jakie objawy wywołuje łupież pstry i czym charakteryzuje się bielactwo? Jakie różnice znajdziemy w leczeniu tych przypadłości?

Łupież pstry a bielactwo – jakie są różnice w objawach?Bielactwo

Co różni te dwie choroby skórne- bielactwo i łupież pstry, dotykające wiele osób? Warto na początku opisać czym jest spowodowane bielactwo, a co odpowiada za łupież pstry. Bielactwo to choroba spowodowana brakiem melaniny w skórze, która odpowiedzialna jest za jej kolor.

Braki barwniku melaniny powodują:

 • występowanie plam na skórze,
 • najczęstsze miejsca dotknięte chorobowo to: dłonie, palce, twarz, kolana, łokcie oraz narządy płciowe,
 • bielactwo dzieli się na rodzaje: bielactwo wrodzone uogólnione (dotyczy 80% ciała, dotyka również problemów siatkówki oka), wrodzone częściowo (plamy nie występują na dłoniach i stopach), nabyte uogólnione (80% ciała pokryta jest plamami włącznie z twarzą), nabyte częściowo (choroba nie atakuje całego ciała, plamy występują gdzieniegdzie),
 • nie występuje świąd ani podrażnienia skóry
 • choroba nie obciąża organów wewnętrznych, jednak może towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym, np. chorobom tarczycy,
 • choroba nie jest zakaźna,
 • plamy są jaśniejsze od reszty skóry,
 • trudna w leczeniu.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW

Łupież pstry a bielactwo – co odpowiada za te choroby?

Bielactwo oraz łupież pstry mają zupełnie inne przyczyny.

Za powstanie łupieżu pstrego odpowiedzialne są drożdżaki występujące na skórze, żywiące się naskórkiem oraz łojem, powodują one:

 • powstawanie plam w okolicy barków, klatki piersiowej, pleców,
 • powodują swędzenie i pieczenie,
 • powstawanie ran może powodować zakażenia,
 • jest to choroba zakaźna, którą można zarazić się w zwykłych codziennych kontaktach,
 • powoduje łuszczenie się skóry,
 • plamy są czerwone lub brązowe,
 • długa w leczeniu, jednak wyleczalna.

Łupież pstry a bielactwo – jak je rozróżnić?

Łatwo rozróżnić choroby jakimi są łupież pstry i bielactwo , jeśli dobrze przyjrzymy się objawom. Przede wszystkim, jeśli pojawiające się plamy są jaśniejsze niż nasza skóra, nie swędzą, lecz jedynie odróżniają się kolorem od reszty naskórka, prawdopodobnie zostaliśmy dotknięci bielactwem. Ważne jest również wstępowanie plam, jeśli zauważamy je na stopach, dłoniach, twarzy, narządach płciowych, możemy sądzić, że są to oznaki utraty melaniny w skórze.

Natomiast brunatne zaczerwienienia na klatce piersiowej, plecach, barkach, mogą sugerować o tym, że nasza skóra została zainfekowana przez drożdżaki. Jeśli powstaniu plam towarzyszy nieprzyjemne swędzenie, podrażnienia przeradzające się w rany, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie środkami doustnymi oraz specjalnymi kosmetykami.

Łupież pstry a bielactwo – jak leczyć?

Łupież pstry a bielactwo – leczenie obu chorób różni się pod względem długości i efektywności działania. O ile bielactwo nie jest chorobą zaraźliwą i oprócz względów estetycznych nie sprawia wielu problemów, tak leczenie tej przypadłości jej długie i zatrzymuje jedynie jej objawy w pewnym stopniu. W przypadku łupieżu pstrego leczenie jest długie, ale dzięki odpowiednim lekom, emulsjom do mycia oraz maściom można mu zaradzić, mianowicie pozbyć się całkowicie.

Żadnej z opisanej chorób nie należy bagatelizować, dlatego jeśli zauważymy zmiany na skórze, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.


Bibliografia

1. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986
2. Rizzato G., Zakażenia grzybicze u pacjentów po przeszczepie – rola liposomalnej postaci amfoterycyny B w erze nowych leków przeciwgrzybiczych, 2004
3. Gupta A.K., Lyons D., Pityriasis versicolor: an update on pharmacological treatment options, 2014
4. Thoma W., Krämer H.J., Mayser P., Pityriasis versicolor alba, 2004

6 głosów

Komentarze

monoX356 - 2020-01-03 14:15:42

Nie wiem jak można pomylić łupiez pstry z bielactwem przecież to zupełnie inaczej wygląda ;d..

zorrr0 - 2019-12-26 17:48:50

Dla mnie to czarna magia. Nie mam pojęcia skąd się biorą te wszystkie choroby. U mnie w rodzinie łupież pstry miał dziadek. Obecnie mam 24 lata i mam nadzieję, ze mnie się to nie przytrafi.

Szuterrrmf - 2019-12-12 21:20:33

Wiedza z tego artykuły może przyda się na przyszłość. Teraz będę wiedzieć jak odróżnić łupież pstry od bielactwa. Dwa lata temu miałem podobne objawy łupieżu pstrego opisane w powyższym tekście. Był to chyba najgorszy okres mojego życia. Mam nadzieję, że już nigdy to świństwo do mnie nie wróci.

kulas - 2019-12-07 16:47:25

Zwykły zjadacz chleba pa prawo pomylić łupież pstry z bielactwem, ale dlatego po to jest odpowiedni specjalista, który wykryje z czym mamy doczynienia i podejmie odpowiednią kurację.

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊