Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież tłusty a suchy – różnice

Strona główna » Blog » Łupież tłusty a suchy – różnice

Łupież tłusty a suchy jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń skóry głowy. Objawem łupieżu są charakterystyczne suche lub tłuste płatki skóry. Przyczyny powstawania jak i metody leczenia uzależnione są od jego rodzaju.

Łupież tłusty a suchy Łupież tłusty a suchy – czym się objawia i jak rozróżnić?

Łupież tłusty a suchy widoczny jest na włosach jak i ubraniach w postaci białych płatków bądź łusek obumarłego naskórka. W niezmienionych chorobowo warunkach wymiana obumarłych komórek naskórka na nowe zachodzi w cyklu 28 dniowym i przebiega w sposób niezauważalny. Na skórze głowy z zaburzonym mikrobiomem cykl ten skraca się od 7 do 21 dni. Wzmożonemu łuszczeniu skóry głowy może towarzyszyć nasilony łojotok. Różnicę między łupieżem tłustym a suchym widać gołym okiem.

Poznaj naszą propozycję sposobów na łupież pstry

Łupież suchy objawia się w postaci białych lub srebrzystobiałych łusek, gromadzących się na powierzchni skóry. Mogą one osypywać się na ubranie samoistnie lub w trakcie czesania włosów. Płatki nie przylegają do skóry głowy, a ich pojawieniu często towarzyszy swędzenie. Łupież suchy najczęściej pojawia się na owłosionej skórze głowy, rzadziej natomiast na brwiach lub rzęsach.

Łupież tłusty powiązany jest z nadmiernym wydzielaniem łoju. W odróżnieniu do łupieżu suchego płatki przylegają do skóry w postaci żółtawych strupów, którym często towarzyszy stan zapalny oraz silny świąd skóry. Wzmożony łojotok powoduje także przetłuszczanie włosów.

Pityver - zestaw na łupież pstry

WYBIERZ PITYVER
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW ZAWIERAJĄCYCH SKŁADNIKI AKTYWNE!KUP TERAZ

Łupież tłusty a suchy -  metody leczenia

Łupież tłusty a suchy leczy się w sposób miejscowy.

Zastosowanie mają trzy rodzaje preparatów:

  • preparaty grzybobójcze – sprzedawane w postaci szamponów lub emulsji. W swoim składzie zawierają: siarczek selenu, pirytion cynku, pirokton olaminy, ketokonazol i cyklopirox.    Kuracja trwa zazwyczaj 4 tygodnie, szampon stosuje się 2-3 razy w tygodniu. Ponieważ zwalczają przyczynę powstawania łupieżu są najczęściej stosowanym środkiem.
  • preparaty keratolityczne występujące w postaci szamponów, emulsji, żeli lub kremów. Mają działanie złuszczające.
  • leki cytostatyczne – hamują tempo odnawiania się komórek naskórka. W związku z tym, że zwalczają objawy a nie przyczynę powstawania łupieżu często zauważa się nawrót problemu po ich odstawieniu.

Łupież tłusty a suchy – kto jest na niego narażony?

Łupież tłusty a suchy częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Powiązane jest to z większym wydzielaniem sebum na skórze. Największą ilość zachorowań obserwuje się u osób w okolicach 20 roku życia. Częściej występuje na skórze głowy ze skłonnościami do przetłuszczania się, jednak dotyczy także skóry suchej i wrażliwej. Najczęściej powstaje u osób u których doszło do zaburzenia trzech czynników: brak równowagi mikrobiomu, upośledzeniu funkcji bariery naskórkowej oraz zmianie składu sebum. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na powstanie łupieżu są: nadmierne pocenie się, stres, zaburzenia hormonalne, niewłaściwe odżywianie się oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy.

W walce z tą przypadłością należy pamiętać, że łupież sam nie zniknie i warto rozpocząć leczenie jak tylko dostrzeże się objawy łupieżu suchego. Nieleczony łupież suchy ma skłonność do nasilania się i przejścia do łupieżu tłustego. Jeżeli dostępne w aptekach środki przeznaczone do zwalczania łupieżu tłustego i suchego, nie pomogą w pozbyciu się problemu należy zgłosić się do dermatologa.


Bibliografia:

1. Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia estetyczna 2019
2. Last W., Jak wyleczyć się z drożdżaków, Wydawnictwo: Agencja Nolpress, 2014

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw na łupież pstry Pityver

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊