Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież suchy – jak wygląda?

Strona główna » Blog » Łupież suchy – jak wygląda?

Łupież suchy można z łatwością rozpoznać, dlatego dermatoza jest szybko i skutecznie diagnozowana, co pozwala podjąć dalsze skuteczne środki lecznicze. Jakie są objawy łupieżu pstrego? Czy oprócz preparatów farmakologicznych można go leczyć domowymi sposobami?

Łupież suchy - objawy

Łupież suchy objawia się przede wszystkim złuszczaniem naskórka skóry głowy. Na tym etapie nie pojawia się stan zapalny i należy przeciwdziałać jego pojawianiu się. Łuszczące się zmiany są drobne i odkładają się najczęściej na włosach i ramionach, co jest powodem kompleksu osób chorujących na łupież suchy.

Sprawdź: Domowe sposoby na łupież pstry!

Łupież suchyŁupież suchy - leczenie

Łupież suchy nie jest trudny do wyleczenia, ale niestety ma tendencje do nawrotów.

W związku z tym w leczeniu można stosować następujące środki farmakologiczne:

  • przeciwgrzybicze. Kuracja bazuje na hamowaniu cytochromu P450 komórek grzyba, co bezpośrednio wpływa na biosyntezę ergosterolu, który uczestniczy w budowie błony komórkowej grzybów. Substancją czynną preparatu jest ketokonazol, której stężenie lecznicze najczęściej wynosi 2%,
  • cytostatyczne. Mają na celu poprawić proces odnowy komórek i spowolnić regenerację warstwy rogowej. W preparacie znajdują się najczęściej: siarczek selenu i dziegcie mineralne,
  • keratolityczne. Odpowiada przede wszystkim za niwelowanie nadmiernej ilości rogowej warstwy naskórka. W preparatach znajdują się najczęściej następujące składniki: siarka, kwas salicylowy, mocznik.

Aby leczenie łupieżu pstrego przyniosło oczekiwane rezultaty, powinno być wielotorowe, a po jego zakończeniu pacjent powinien stosować działania profilaktyczne, które chronią go przed nawrotem choroby.

Pityver - zestaw na łupież pstry

WYBIERZ PITYVER
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW NA ŁUPIEŻ PSTRYKUP TERAZ

Łupież suchy - domowe sposoby

Łupież suchy można także leczyć za pomocą domowych metod. Najważniejsza jest prawidłowo dopasowana pielęgnacja, która ma również funkcję leczniczą. podstawą jest szampon o właściwościach przeciwgrzybiczych, które normalizują florę bakteryjną znajdującą się na owłosionej skórze głowy. Najczęściej szampony łupieżowe zawierają substancję czynną, którą jest ketokonazol. Aby szampon zniwelował występujące objawy i przyniósł oczekiwaną poprawę, należy go stosować regularnie ci najmniej przez okres dwóch tygodni. Warto również pamiętać, że łupież pstry uznawany jest za chorobę dermatologiczną o przebiegu przewlekłym, co oznacza, że ma tendencję do nawrotów. W związku z tym szampon przeciwłupieżowy można dalej stosować w celach profilaktycznych nawet przez kilka miesięcy po ustąpieniu objawów łupieżu suchego. Znaną odmową metodą jest również stosowanie octu jabłkowego w formie peelingu.

Ocet należy połączyć z sodą oczyszczoną w proporcji 1:1. Wymieszać ze sobą, a następnie nałożyć na skórę głowy i dokładnie wmasować, pozostawiając na około pięć minut, a następnie potrzeć skórę i całość spłukać.

Łupież suchy - grupa ryzyka

Łupież suchy może pojawiać się częściej u osób, których skóra głowy się przetłuszcza albo wręcz przeciwnie – jest sucha i wrażliwa. Częściej pojawia się także u pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi oraz osłabionym układem odpornościowym.

Podsumowując, łupież suchy wymaga leczenia tak jak inne dermatozy, ponieważ jego brak może spowodować rozwój łupieżu pstrego, jak i nasilenie objawów podstawowych.


Bibliografia:

1. Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia estetyczna 2019
2. Last W., Jak wyleczyć się z drożdżaków, Wydawnictwo: Agencja Nolpress, 2014
3. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, W: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia. (red.) Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 65-73.

1 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw na łupież pstry Pityver

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊