Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry u niemowląt – po czym poznać?

Strona główna » Blog » Łupież pstry u niemowląt – po czym poznać?

Łupież pstry u niemowląt może być diagnozowany podobnie jak u osób dorosłych. Zwykle zakażona jest owłosiona skóra głowy. Osłabiona odporność u niemowląt sprawia, że leki ogólnoustrojowe stosowane są rzadko, zdecydowanie częściej mniej inwazyjne leczenie zewnętrzne. Czym wyróżnia się łupież pstry u niemowląt?

Łupież pstry u niemowlątŁupież pstry u niemowląt - charakterystyka choroby

Łupież pstry u niemowląt występuje na skutek zakażenia:

  • bezpośredniego od innej osoby,
  • poprzez bezpośredni kontakt z rzeczami osobistymi zainfekowanej osoby,
  • nosicielami mogą być też zwierzęta.

Łupież pstry u niemowlaka pojawia się jednak rzadko. Niektóre czynniki mogą jednak nasilać jego występowanie. Pierwszym z nich jest przebywanie w ciepłych i wilgotnych warunkach, dlatego należy bezwzględnie unikać zakładania maluchowi ubranek wyprodukowanych z syntetycznych, nieprzewiewnych materiałów. Co więcej, ubranie należy dopasować do pogody. Najlepiej sprawdzają się bawełniane ubrania, które odprowadzają wilgoć.

Zobacz jak zwalczyć łupież pstry

Łupież pstry u niemowląt - czy można go wyleczyć?

Leczenie łupieżu pstrego u niemowląt nie jest uciążliwe ani trudne, ale warto podkreślić, że choroba nie jest w pełni uleczalna. To sprawia, że łupież pstry u dzieci może wracać, jeśli występując określone czynniki ryzyka. Warto zatem stosować działania profilaktyczne, które skutecznie chronią przed nawrotami.

Pityver - zestaw na łupież pstry

WYBIERZ PITYVER
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW ZAWIERAJĄCYCH SKŁADNIKI AKTYWNE!KUP TERAZ

Łupież pstry u niemowląt - leczenie

Łupież pstry u niemowląt należy leczyć starannie, dobierając metodę leczenia do konkretnych objawów. W pierwszym etapie zalecane jest leczenie zewnętrzne, miejscowe. Związane jest z najmniejszym ryzykiem skutków ubocznych. Zwykle wykorzystywane są szampony. W skrajnych przypadkach i zaawansowanych stadiach choroby lekarz może zlecić stosowanie leków doustnych, których skutkiem ubocznym jest szkodliwy wpływ na układ pokarmowy. Z tego powodu po terapii wskazane jest wykonanie laboratoryjnych badań krwi, a w trakcie kuracji należy podawać dziecku preparaty osłonowe, które zabezpieczają florę bakteryjną.

W pierwszej kolejności zalecane są mimo wszystko łagodniejsze środki leczenia. Leki aplikowane dorosłym i dzieciom mogą się znacząco różnić, ponieważ w przypadku małych pacjentów kluczowe jest łagodne działanie i unikanie potencjalnych skutków ubocznych kuracji farmakologicznej.

To powoduje, że wielu lekarzy na podstawie obserwacji skóry pacjenta decyduje o leczeniu wyłącznie za pomocą pielęgnacji przy pomocy specjalnie dobranych dermokosmetyków, które nie powodują żadnych skutków ubocznych, ale skutecznie pielęgnują skórę, zapewniając jej optymalny poziom nawilżenia. Decyzję o leczeniu podejmuje jednak lekarz, dlatego należy stosować się do wskazanych przez niego zaleceń.

Podsumowując, łupież pstry to często diagnozowana choroba dermatologiczna, która pojawia się nie tylko u dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. W każdym z tych przypadków konieczne jest odpowiednie leczenie, które zmniejsza objawy choroby, ale jednocześnie minimalizuje ryzyko skutków ubocznych, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów.


Bibliografia:

1. Crespo Erchiga V., Ojeda Martos A., Vera Casaño A., Crespo Erchiga A., Sanchez Fajardo F., Malassezia globosa as the causative agent of pityriasis versicolor, 2001
2. Gupta A.K., Bluhm R., Summerbell R., Pityriasis versicolor, 2002

1 głosów

Komentarze

Monika - 2022-03-23 11:24:46

Zgadzam się. Przede wszystkim miejscowe leczenie, zewnętrzne i ostatecznosci dopiero doustne

alternative1 - 2022-03-23 10:59:26

Przy leczeniu tego u niemowląt chyba głównie skupia się na leczeniu miejscowym

Aleksa_888 - 2022-03-23 09:52:01

Na pewno bardziej trzeba zwrócić uwagę na delikatność preparatu, bo skóra u niemowlęcia jest bardziej delikatna

alefelerzeklseler - 2022-03-23 08:52:39

Rozumie, a łupież pstry u niemowląt chyba leczy się tak samo jak u dorosłych nie? leczenie raczej się nie różni za bardzo

Iłka - 2022-03-22 23:57:57

Chodzi o to, że wyleczyć można, ale nie do końca bo zawsze istnieje ryzyko nawrotów

Landrynka - 2022-03-22 22:58:31

Mnie właśnie interesowało to, bo łupież pstry u niemowląt podobno leczy się łatwiej, ale na pytanie  czy można go wyleczyć zawsze słyszałam nie

Uwisia - 2022-03-22 17:08:25

Różnicą jest na pewno to, że występuje to naprawdę rzadko

agugus90 - 2022-03-22 10:51:09

Sam przebieg choroby chyba się nie różni

agol01 - 2022-03-22 08:47:44

Czy łupież pstry u niemowląt i charakterystyka choroby w porównaniu do łupieżu pstrego u dorosłych znacząco się różni?

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊