Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry u dzieci? Tak, to możliwe!

Strona główna » Blog » Łupież pstry u dzieci? Tak, to możliwe!

Łupież pstry u dzieci zdarza się niezwykle rzadko. Jest to przypadłość, która najczęściej występuje u nastolatków i osób dorosłych, a zdecydowanie rzadziej u małych dzieci i osób starszych. Jakie są przyczyny powstawania tej choroby u dzieci, jak wyglądają objawy i proces leczenia? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Łupież pstry u dzieci – przyczyny

Główna przyczyna pojawienia się choroby jaką jest łupież pstry u dzieci jest właściwie taka sama jak w przypadku pojawienia się choroby u osób dorosłych. Nadaktywność grzybów z gatunku drożdżaków ma bowiem największy wpływ na rozwój choroby niezależnie od wieku. U dzieci przyczyną może być też na przykład to, że trudniej w ich przypadku zadbać o utrzymanie odpowiedniej flory skóry głowy.

Wpływ na pojawienie się choroby ma też zła dieta, tłusta skóra głowy, brak dbałości o higienę, podrażnienie naskórka oraz silny i długotrwały stres. Łupież pstry u dzieci pojawia się również w okresie zmian hormonalnych. Wpływa na to obniżona w tym czasie odporność oraz wilgotna i zasobna w lipidy skóra. W okresie dojrzewania skóra wydziela dużą ilość łoju, co stanowi idealne środowisko dla namnażania się grzybów.

Łupież pstry u dzieci – objawy

Łupież pstry u dzieci ma bardzo podobne objawy do tych, które widoczne są w przypadku osób dorosłych. Najbardziej charakterystyczny objaw to plamy, które zwykle pojawiają się na klatce piersiowej i w okolicach karku. Plamy są bardzo nieregularne, a ich krawędzie mają jasne zabarwienie. Barwa plam jest zwykle ciemnobeżowa lub czerwona. Zmiany nie ulegają opalaniu, dlatego w upalne dni, dotknięta problemem skóra mocno odznacza się od reszty ciała.Łupież pstry u dziecka.

Inne objawy łupieżu pstrego jakie mogą towarzyszyć chorobie to:

  • uciążliwe swędzenie,
  • gorączka,
  • nudności,
  • brak apetytu,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • ból stawów,
  • ból mięśni,
  • ból głowy.

Łupież pstry u dzieci – leczenie

Łupież pstry u dzieci leczy się bardzo podobnie jak u osób dorosłych. Przede wszystkim jednak wszelkie działania powinny zostać najpierw skonsultowane z lekarzem. Leczenie zwykle polega na kontrolowaniu swędzenia, aby nie rozdrapywać ran, ponieważ to nasila występowanie objawów. Leczenie opiera się na podawaniu preparatów przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego lub doustnego.

Uwaga!

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry (tylko naturalne składniki) PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym!
ZAMÓW

Zwykle terapię doustną wdraża się, kiedy miejscowe leczenie zawiodło. W procesie leczenia ważne jest również unikanie słońca, noszenie przewiewnych ubrań oraz stosowanie nietłustych, ale nawilżających kosmetyków. Warto pomyśleć o zmianie diety u dziecka, która będzie unikała produktów mlecznych i zawierających tłuszcz, a za to będzie bogata w witaminę D i cynk. Proces leczenia jest bardzo długotrwały i trzeba nastawić się, że pomimo pozbycia się zakażenia, kolor skóry może wracać do normy nawet kilka miesięcy.

Łupież pstry zwykle ma tendencje do nawracania. Istnieje wiele przypadków, że dzieci, które raz zachorowały na tę przypadłość w dorosłym życiu ponownie borykały się z tym problemem. Warto zatem stosować działania profilaktyczne po zakończonym leczeniu, takie jak dbałość o higienę oraz unikanie warunków sprzyjających występowaniu łojotoku na skórze, a także stosowanie kosmetyków o działaniu przeciwgrzybiczym.


Bibliografia

1. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014
2. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia,2007
3. Choczaj-Kukuła A., Kwaśniewska J., Aktualne możliwości stosowania leków przeciwgrzybiczych w niektórych chorobach skóry, 2004
4. Terragini L., Lasagni A., Oriani A., Pityriasis versicolor of the face, 1991

9 głosów

Komentarze

MariuszewskiPiła - 2019-11-15 12:04:17

ech ten łupież pstry. Nie mam czasu na bujanie się po dermatologach i wydawania na nich kasy. Postawiłem na leczenie miejscowe zestawem od pityver. Jestem dobrej myśli. Zobaczymy jak to pójdzie.

GosiaM1976 - 2019-11-02 21:14:42

Nasze dziecko złapało łupież pstry na obozie. Później się okazało, że jedno dziecko na niego chorowało i przekazało go naszemu synowi i dwojgu innym dzieciom. No ten okres to była tragedia, ale bo długie batali i wizytach u dermatologa udało się zwalczyć to świństwo.

Simbala-421 - 2019-10-17 10:42:49

A no przykra sprawa gdy pojawi się łupież pstry u dziecka. Dobrze, że istnieją metody na jego sukcesywne usuwanie. Trzeba być tylko wytrwałym i systematycznym w swoich działaniach :)

sew@2 - 2019-10-16 21:23:59

Gdyby moje dziecko jakimś cudem zachorowało na łupież pstry to bym się nie ograniczała do jednej metody leczenia. Podjęłabym wszelkie kroki, aby to zlikwidować. Oczywiście w pierwszej kolejności poszłabym na konsultacje ze specjalistą.

fryta258 - 2019-10-14 08:11:04

No jeszcze tego by brakowało aby łupież pstry pojawił się u dziecka.. Ja teraz przez to przechodzę i jest to koszmar. Kompletnie nie wyobrażam sobie aby to cholerstwo pojawiło się u mojego dziecka..

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊