Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Łupież pstry na stopach – jak wygląda?

Strona główna » Blog » Łupież pstry na stopach – jak wygląda?

Łupież pstry na stopach to problem, z którym zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Choroba wywołana jest przez grzyby z rodzaju Malassezia, które bytują naturalnie w mikroflorze skóry, ale w określonych warunkach mogą stać się organizmami chorobotwórczymi. Choroba powoduje pewne objawy, ale największym problemem jest zwykle jej aspekt estetyczny, który jest często źródłem kompleksów. Jak można ją leczyć?

Łupież pstry na stopachŁupież pstry na stopach - jak często się pojawia?

Łupież pstry na stopach ma postać niewielkich plamek, które wraz z rozwojem choroby mogą się zwiększać, zajmując większe obszary skóry. Plamy nie są jednolite, ponieważ mogą mieć barwę od jasnoróżowej, poprzez żółtą i beżową, aż do czerwonej czy ciemnobrązowej. Na zainfekowanej skórze występuje również białawy nalot spowodowany łuszczeniem naskórka. Może też występować świąd i pieczenie.

Sprawdź: Domowe sposoby na łupież pstry!

Łupież pstry na stopach - leczenie

Łupież pstry na stopach można leczyć na kilka sposobów, stosując:

  • środki myjące o naturalnym składzie (płyny do mycia, emulsje, żele, szampony). Największą skuteczność wykazują w przypadku łagodnych objawów. Ważne jest jednak to, aby dokładnie sprawdzać ich skład, ponieważ preparaty powinny zawierać składniki takie jak: selen lub kwas salicylowy o właściwościach przeciwgrzybicznych.
  • maści o działaniu miejscowym. Jeśli powyższa metoda okazuje się niewystarczająca, można wykorzystać maści do stosowania miejscowego, które w swoim składzie mają substancje aktywne takie jak: klotrimazol, mikonazol, kektonazol.
  • leki doustne. Stosowane są w przypadku, gdy objawy są bardzo silne, choroba zaawansowana lub poprzednie metody leczenia nie przynoszą żadnych efektów. Lekarze przepisują najczęściej leki, które mają w swoim składzie substancje czynną ketokonazolem, itrakonazolem czy flukonazolem.

Niezależnie od podjętych środków leczenia niezwykle ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Ponadto sprawdzanie czy w miejscach publicznych stosowane są podstawowe zasady czystości. Dotyczy to szczególnie miejsc takich jak: basen czy sauna, ale także salony fryzjerskie czy kosmetyczne. W utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry pomaga także prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W związku z tym powinna zawierać jak najwięcej warzyw i owoców, ale jednocześnie należy unikać przetworzonej żywności oraz tłuszczy.

Pityver - zestaw na łupież pstry

PITYVER
ZWALCZ ŁUPIEŻ PSTRY DZIĘKI SKŁADNIKOM AKTYWNYMKUP TERAZ

Łupież pstry na stopach – pielęgnacja   stosowanie odpowiednich preparatów do oczyszczania, maści, kremów,

Łupież pstry na stopach można także leczyć za pomocą odpowiednich środków pielęgnujących. W pierwszej kolejności należy stosować preparaty oczyszczające, następnie maści do stosowania zewnętrznego, na koniec kremy nawilżające, które zamykają pielęgnację. W leczeniu łupieżu pstrego na stopach świetnie sprawdza się zestaw kosmetyków Pityver, który zawiera starannie dobrane składniki aktywne o właściwościach złuszczających, odbudowujących barierę wodnolipidową i nawilżających. Działa szybko i skutecznie

Podsumowując, w walce z łupieżem pstrym należy dopasować metodę leczenia do indywidualnych potrzeb skóry.


Bibliografia:

1. U. Czyżewska i in., Grzyby z rodzaju Malassezia jako oportuniści ludzi i zwierząt, “Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2018, nr 72, s. 359–375.
2. G. Rassner, Dermatologia. Podręcznik i atlas, tł. W. Silny, Urban & Partner, Wrocław 1994.
3. A. Zalewska-Janowska, H. Błaszczyk, Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

1 głosów

Komentarze

Katarzyna - 2022-04-27 22:11:02

Łupież pstry na stopach ja również posiadam i pielęgnacja u mnie wygląda tak samo jak w przypadku reszty ciała , czyli stosowanie odpowiednich preparatów do oczyszczania, maści i kremów :)

Marta99 - 2022-04-24 23:43:13

No raczej skóra zarówno na klatce i na stopach to takiej samej pielęgnacji wymaga. Do głowy jedynie jakieś szampony sa rekomendowane

Riti - 2022-04-24 19:08:38

Zdecydowanie jak dla mnie powinnaś traktować to jak każde inne miejsce ciała

Werka89 - 2022-04-23 19:11:02

A jak już ten łupież pstry na stopach mi się pojawił to leczenie przebiega w jakiś inny sposób

Joanna_se - 2022-04-21 22:31:31

Dokładnie, potem ramiona, szyja, ręce. Stopy pewnie też mogą być, ale raczej w pierwszym rzędzie nie jest to wymieniane

Marta - 2022-04-21 14:06:36

Jestem bardzo zdziwiona, że łupież pstry może wystąpić również na stopach. Wie ktoś może jak często się coś takiego pojawia?

DiWut - 2022-04-20 17:32:56

Chyba stosunkowo rzadko, bo najczęściej to jest na klatce piersiowej

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊