Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Białe plamy na ciele – czego są objawem?

Strona główna » Blog » Białe plamy na ciele – czego są objawem?

Białe plamy na cieleBiałe plamy na ciele wynikają zwykle z zaburzeń pigmentacji o zróżnicowanym podłożu. Wskazać można w tym kontekście przede wszystkim bielactwo oraz zaburzenia autoimmunologiczne, emocjonalne czy hormonalne. Oznaką jakich chorób i dolegliwości są jasne plamy na ciele? Dowiesz się z tego artykułu.

Białe plamy na ciele a inne choroby

Białe plamy na ciele mogą mogą być również spowodowane:

  • bielactwem. Istnieje kilka jej odmian, które różnią się przede wszystkim rozmieszczeniem zmian na skórze. Bielactwo wrodzone uogólnione (zajmuje 80 % powierzchni ciała), bielactwo wrodzone częściowe i bielactwo nabyte częściowe, a także bielactwo nabyte uogólnione (plamy zajmują 80% powierzchni całego ciała). Przyczyną choroby jest brak melaniny, której zadaniem jest pigmentacja skóry. Poprzez jej brak powstają biale plamki na ciele, które zajmują obszar w okolicy narządów płciowych, kolan, łokci, palców, twarzy i dłoni. Bielactwem jednak nie można się zarazić tak, jak w przypadku łupieżu pstrego,
  • grzybicą. Białe plamy na ciele mogą oznaczać również grzybicę. Jest ona bardzo powszechna, spowodowana przez czynniki infekcyjne, w tym: dermatofity oraz drożdżaki. Stany zapalne zajmują różne części ciała, przede wszystkim jednak owłosioną skórę głowy, pachwiny, brodę, ręce, nogi i tułów. Choroba należy do zakaźnych, co oznacza, ze z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka, a także zajmuje coraz bardziej rozległe obszary ciała,
  • opalaniem. Odpowiedzialne są za to uszkodzenia melanocytów i związane z tym zaburzenie ich funkcji, ale czynnik sprawczym jest promieniowanie ultrafioletowe, ponieważ pobudza aktywność melanocytów. Produkowana przez nie melanina zabezpiecza głębsze warstwy skóry przed falami UVB. W przypadku zbyt silnej ekspozycji na słońce, może dojść do hiper- lub hipopigmentacji. W drugim przypadku następuje utrata zdolności organizmu do produkowania właściwych ilości melaniny, stąd białe plamy na ciele po opalaniu.

Zobacz jak rozpoznać łupież pstry na głowie

Pityver - zestaw na łupież pstry

PITYVER
ZESTAW DERMOKOSMETYKÓW DO POZBYCIA SIĘ ŁUPIEŻU PSTREGOKUP TERAZ

Białe plamy na ciele – złożony problem

Białe plamy na ciele mogą mieć bardzo różne przyczyny, dlatego konieczna jest ich rzetelna diagnoza i podjęcie specjalistycznego leczenia, które ma ogromną skuteczność w niwelowaniu zmian.


Bibliografia

1. Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010
2. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia, 2007
3. Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986

3 głosów

Komentarze

Kup teraz
Zestaw na łupież pstry Pityver

Zamów
249 zł
Cena standardowa:
329 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Pityver - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊